Beypazarı Kızılçam kültürleri gelişimine nanonartikül uygulamalarının etkisi
The effect of nanonarticle applications on the development of Beypazarı Kızılçam cultures
  1. Tez No: 640674
  2. Yazar: ZARİFE FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez çalışması, İç Anadolu bölgesinden Batı Karadeniz ardına geçiş bölgesinde bulunan doğal kızılçam meşceresinde gerçekleştirilmiştir. Karasal iklim etkilerinin hâkim olduğu yörede; Silika, Fe2O3 (Demir (III) oksit), Fe3O4 (Magnetit), ZnO (Çinko Oksit), TiO2 (Titanyum Oksit), Au (Altın), CuO (Bakır Oksit) ve Ag (Gümüş) nanopartiküllerinin (NP) beş farklı dozunun (Çok yüksek, yüksek, orta, düşük, çok düşük) doğal koşullarda çimlendirilen kızılçam (Pinus brutia Ten.) tohumlarının fidan yüzdesi ve fide gelişimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Üç tekrarlı kurulan deneme deseni kapsamında elde edilen fidan yüzdesi (FY), fide boyu (FB) ve kök boğazı çapı (KBÇ) karakterlerine ait veriler“IBM SPSS Statistic 23”programında varyans analizi ve Duncan çoklu testine tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda, NP çeşit ve doz faktörleri ile her iki faktörün etkileşiminin FB, KBÇ ve FY üzerinde %95 güven düzeyinde anlamlı farklılık oluşturmuştur. Uygulanan bütün NP çeşit ve dozlarının 1+0 yaşlı kızılçam FB ve KBÇ gelişimi ile FY üzerinde olumsuz etki yaptığı ve Kontrol işlemi fidanlarının boy ve çap gelişimi ile fidan yüzdesi değerlerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Kontrol işlemi fidanlarının ortalama FB değeri, Fe2O3 NP uygulaması boy değerlerine göre %35 yüksek, KBÇ değeri ise Cu NP uygulamasına göre %70 civarında daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, FY değerine en olumsuz tesiri yapan Au NP (%10,96)'ye göre Kontrol işleminin FY (%33,3) 3 kat yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study, it was carried out in a natural red pine stand in the transition zone from Central Anatolia to the West Black Sea region. The region is dominated by continental climate impact; the effects of five different doses of Silika, Fe2O3 (Iron (III) oxide), Fe3O4 (Magnetite), ZnO (Çinko Oksit), TiO2 (Titanyum Oksit), Au (Altın), CuO (Bakır Oksit) ve Ag (Gümüş) nanoparticles (NP) and five different application doses (very high, high, medium, low, very low) of germinated red pine (Pinus brutia Ten.) seeds on seedling percentage and seedling growth were investigated. Within the scope of the experimental design established in three repetitions; data on percent of seedlings, seedling length and root diameter characters were subjected to variance analysis and Duncan multiple tests in“IBM SPSS Statistic 23”program. The research carry out significant differences on these values in the 95% confidence interval. As a result of thesis; 1 + 0 aged red pine seedlings of all NP varieties and application doses; with the development of had a negative effect on percent of seedlings, seedling length and root diameter characters and it has been determined that these values of the control seedlings are higher. The average seedling length value of the control seedlings; 35% higher than Fe2O3 NP application values, root diameter characters was found to be around 70% higher than Cu NP application. In addition, according to Au NP (10.96%), which has the most negative impact on seedling length, as it is 3 times higher than control group.