İzmir Körfezi'nden (Urla) toplanan kahverengi (Halopteris scoparia Sauvageau), yeşil (Enteromorpha linza J. Agardh ) ve kırmızı alg (Gracilaria gracilis M. Steentoft, L. M. Irvine & W. F. Farnham) türlerinin hekzan, kloroform ve metanol ekstrelerinin biyolojik aktiviteleri ve protektif etkilerinin incelenmesi
Investigation of the protective effects and biological activities of hexane, chloroform and methanol extracts of brown algae (Halopteris scoparia Sauvageau), green (Enteromorpha linza J. Agardh) and red (Gracilaria gracilis M. Steentoft, L. M. Irvine & W. F. Farnham) collected from Izmir Gulf (Urla)
  1. Tez No: 479703
  2. Yazar: ADEM GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEFİSE ÜLKÜ KARABAY YAVAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Makroalglerde pek çok stratejik görevi üstlenen sekonder metabolitlerin aktiviteleri günümüze kadar pekçok çalışmaya konu olmuştur. Mevcut çalışmamızda, Ege kıyılarında zengin dağılış gösteren farklı karakteristikteki alg ekstrelerine ait biyolojik aktivitelerin (antioksidan, antimikrobiyal, antimutajenik, antianjiyogenik, antimutajenik ve protektif etki) ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu dogrultuda, İzmir kıyılarından toplanan alg örnekleri yıkanıp kurutuldaktan sonra hekzan, kloroform ve metanol solvanları yardımıyla ekstraksiyonu yapılmıştır. Ekstrelerin antioksidan aktiviteleri, DPPH ve ABTS+ yöntemleri ile total fenolik ve flavonoit içerikleri ise Folin-Ciocalteu ve Alüminyum klorür yöntemleri kullanılarak spektrofotometrik olarak belirlenmiştir. Özellikle yeşil alglerde tespit edilen antimikrobiyal aktive MIC metoduyla tayin edilmiştir. MCF-7, CaCo-2 ve HeLa kanser hücre ile HEK-293 sağlıklı hücre hatlarında özellikle H.scoparia ekstrelerinin daha geniş bir spektrumda sitotoksik etkinlikleri gösterdiği belirlenmiştir. Aynı zamanda mevcut antikanser etkilerin apoptotik yolaklar üzerindeki etkinliğini değerlendirmek için,“Real Time Ready Human Apoptosis Panel”ile yaklaşık 84 genin ekspresyon profilleri incelenmiştir. Antianjiyogenik etkiler ise in vivo HET CAM ile in vitro Wound Healing yöntemleri kullanılarak tespit edilmiş ve nispeten kırmızı alg G.gracilis'in metanol ve kloroform ekstreleri etkili bulunmuştur. Antimutajenik etkiler ise Ames MPFTM kiti ve TA98, TA100, TA1535 ve TA1537 suşları kullanılarak -S9'suz ve +S9'lu ortamda gerçekleştirilmiş ve ekstrelerin zayıf etkinlikler gösterdiği tespit edilmiştir. Tüm test yöntemlerinde ekstreler arasındaki farklılığa neden olan metabolitlerin tespiti için ise HPLC ile kimyasal içerik analizi yapılmıştır. Yürütülen denemeler sonucunda daha geniş spektrumda etkili olduğunu düşündüğümüz H.scoparia'nın farede kadmiyumun yol açtığı genotoksik hasara karşı protektif etkileri KA ve MN testleriyle ortaya konulmuş ve her iki deneme yönteminde de artan doza bağlı olarak protektif etkiler sergilediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The activities of the secondary metabolites which have undertaken many strategic tasks in macroalgae have been the subject of much work until today. The present study, it was aimed to reveal the biological activities such as antioxidant, antimicrobial, antimutagenic, antiangiogenic, antimutagenic and protective effect of different characteristic algae extracts showing rich distribution on the Aegean coast. In this direction, alga samples collected from İzmir coast were washed and dried and then extracted with hexane, chloroform and methanol solvans. Antioxidant activities of extracts were determined spectrophotometrically by DPPH and ABTS+ methods, while total phenolic and flavonoid contents were determined by Folin-Ciocalteu and Aluminium chloride methods. Especially the antimicrobial activity detected in green algae was determined by MIC method. Cytotoxic activities of extracts were determined using MCF-7, CaCo-2 and HeLa cancer cell lines and HEK-293 healthy cell lines, and H.scoparia extracts appeared to cause a broader spectrum of inhibition. At the same time, approximately 84 genomic expression profiles were examined with the“Real Time Ready Human Apoptosis Panel”to evaluate the effect of existing anticancer effects on apoptotic pathways. Antigenogenic effects were determined by using Wound Healing and HET-CAM and methanol and chloroform extracts of relatively G. gracilis were found to be effective. Antimutagenic effects were determined using Ames MPFTM kit and TA98, TA100, TA1535 ve TA1537 suşs in -S9 and +S9, and the extracts showed weak activity. HPLC content analysis was carried out to determine the chemical content of metabolite causing the source of the difference between the extracts. The protective effects of H. scoparia which are thought to be effective in a broader spectrum as a result of the carried out experiments against the genotoxic damage caused by cadmium in mice were demonstrated by KA and MN tests, and It has been observed that it exhibits protective effects, in a manner dose-dependent.