Mevcut orman yollarının orman alanlarını işletmeye açma durumu yeterliliğinin belirlenmesi (Daday Çamlıbel Orman İşletme Şefliği örneği)
Determination of existing forest roads adequacy to manage forest area (Aday Çamlıbel Forest Sub-District Directorate)
  1. Tez No: 640699
  2. Yazar: ADINA-ELENA CAZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ARICAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Orman alanlarının en iyi şekilde yönetilebilmesi ve ensantif orman işletmeciliği için orman alanlarına ulaşımın sağlanması gereklidir. Bu çalışmada, örnek çalışma alanı olarak seçilen Daday Orman İşletme Müdürlüğü, Çamlıbel Orman İşletme Şefliğinin mevcut yollar ile işletmeye açılan orman alanları ile işletmeye açılamayan orman alanları CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) yazılımı ile alansal ve mekânsal olarak belirlenmiştir. Çalışma kapsamında işletmeye açılamamış orman alanları için en kısa yol geçkisi ile enfazla orman alanını işlemeye açacak yeni yollar önerilmiştir. Çalışma kapsamında 10017,7 ha büyüklüğündeki Çamlıbel Orman İşletme Şefliğinin 7544,1 ha orman alanının 5647,2 ha'ı (%74,8) mevcut yollarla işletmeye açılmış olduğu belirlenmiştir. Çamlıbel Orman İşletme Şefliği için CBS ortamında planlanan yeni 15+845 km orman yolu ile 439,8 ha orman alanı daha ormancılık amaçları için işletmeye açılmış olacaktır. Önerilen bu yolların yapılması durumunda Çamlıbel Orman İşletme Şefliğinin 6087 ha alanı ormancılık amaçları için işletmeye açılmış olacak ve bu şeflikteki işletmeye açılmış orman alanı yüzdesi %80,7 olacaktır.
Özet (Çeviri)
It is necessary to be able to manage forest areas in the best way and to provide access to forest areas for intensive forest management. In this study, Daday Çamlıbel Forest Sub-District Directorate, which is chosen as a sample study area, has been determined spatially with GIS (Geographic Information Systems) the areas that cannot be opened. Within the scope of the study, for the forest areas that could not be opened to exploitation, new roads were proposed to open it. As a result, it has been determined that the Çamlıbel Forest Sub-District Directorate, with a size of 10017.7 hectares, 5644.2 ha (74.8%) of the 7544.1 ha forest area has been put into service by existing roads. With the new 15 + 845 km forest roads planned in GIS, for Çamlıbel Forest Sub-District Directorate 439.8 ha forest area will be opened for further forestry purposes. In case these new roads are built, 6087 ha of Çamlıbel Forest Sub-District Directorate will be opened to serve the forestry purposes and the percentage of the opened area will be 80.7%.