Misyar nikahı ve İslam hukukuna göre değerlendirilmesi
Misyar wedding and evaluation according to Islamic law
- Tez No: 640700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUSRET DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Hukukun var olmasının temel müsebbibi olan insanın en güvenli olduğu, huzur bulduğu ve ilk eğitimini aldığı yer ailedir. Bu nedenledir ki aile tüm hukuk sistemlerinde olduğu gibi İslam Hukukunda da önemli bir yere sahiptir. Hızla gelişen ve değişen toplumlarda insanların algıları ve hassasiyetleri, düşünce yapıları ve değer yargıları da değişmektedir. Hedonizm ve egoizmin zirve yaptığı günümüz toplumunda da buna bağlı olarak farklı nikâh şekilleri ortaya çıkmıştır. İslam hukuku, Kur'an'ın rehberliği ve Hz. Peygamberin (s.a.s.) önderliğiyle, nikâh çeşidinin fazla olduğu cahiliye dönemindeki uygulamalar üzerinde iptal, ıslah ve ibka işlemi gerçekleştirmiştir. Bu manada İslam ruhuna ve ahlakına uygun olmayan nikâhlar iptal edilmiştir. Bununla beraber kişisel hakları koruyan, sorumlulukları bildiren, aileden beklenen hedef ve gayeleri belirleyen tek bir nikâh ibka edilmiştir. Biz Müslümanlardan beklenen de buna uygun bir aile yapısı oluşturmak, bu ruha ve anlayışa uymayanların da caiz olmadığını bildirmektir. Kur'an'ın temelinde oluşan İslam hukukunun, hükümlerin konmasındaki hikmet ve gayeleri göz ardı edildiğinde bazı sıkıntılarla karşı karşıya kalmamız kaçınılmazdır. Bu çalışmamızda, bu tür sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan nikâh çeşitleri özelinde misyar nikâhını, şu başlıklar altında inceledik. Öncelikle tarihi kökenini, ortaya çıkış sebebini ve İslam hukukuna uygun olup olmadığını, klasik akit teorisi açısından değerlendirmeleri, çağdaş İslam hukuku araştırmacılarının görüşlerini aktardık. Daha sonra edindiğimiz bilgiler ışığında, şartlar nazariyesi, maslahat, ihtiyat, itidal, tescil ve makâsıdü'ş-şerîa açısından misyar nikâhının İslam hukuku açısından caiz olup olmadığını değerlendirmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Family is the place where human being the main reason for the existence of law is safest, find peace, and receive their first education. For this reason, it has an important place in Islamic Law as in all law systems. In the rapidly developing and changing societies, people's perceptions and sensitivities, thought structures, and value judgments also change. In the current society, where hedonism and egoism were at the top, different forms of wedding emerged accordingly. Islamic law, the guidance of the Qur'an and with the leadership of the Prophet (s.a.s), had performed cancellation (ibtal), correction (ıslah) and continuation (ibka) on the applications in the ignorance period where the marriage type was high. In this sense, weddings that do not conform to Islamic understanding and morality were canceled. Besides, a single marriage was approved that protects personal rights, declares responsibilities, and sets goals and objectives expected from the family. What is expected to us is to create a family structure that is suitable for this and to report that those who do not comply with this spirit and understanding are not permissible. We inevitably face some troubles If we ignore the wisdom and goals of Islamic law. In this study, we examined types of weddings due to such reasons and specifically the misyar wedding under the following headings. First of all, we conveyed the historical origin, the reason for its emergence and whether it is following Islamic law, the opinions of classical contracting theory and contemporary Islamic law researchers. Then, we tried to evaluate misyar wedding. Whether it is permissible in terms of terms of interest (şartlar nazariyesi), affair (maslahat), precaution (ihtiyat), sobriety (itidal), registration (tescil) and beneficial of the community (makâsıdü'ş-şerîa).