Günümüzde ortaya çıkan nikâh akitlerinde Makâsıdü'ş-Şerîa
Makâsidü'ş-Sharia in marriage contracts occured today
- Tez No: 730760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARWAN MOHAMMED ABDULLAH MOGHALLES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, modern evlilik akidlerinde Makâsıdü'ş-Şerîa ve onun etkilerini ele almıştır. Çalışma giriş, iki ana bölüm ile bir sonuç bölümünden oluşmaktadır. Birinci bölümde Makâsıdü'ş-Şerîa ve modern evliliklerdeki etkisi açıklanmıştır. Bu ana başlık aşağıda belirtilen iki alt başlık altında ele alınmıştır. a) Makâsıdü'ş-Şerîa'nın tanımı ve bölümleri b) Meşru evlilik, tanımı erkânı, şartları ve maksatları. İkinci bölüm de ise çalışmanın ele aldığı moderm evlilik türleri hakkında uygulamalı örnekler verilmiştir. Ayrıca Makasıdü'ş-Şeria'nın maslahat ve mefsedet üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Bu ana başlık, çağdaş evlilik türlerini ele alan yedi alt başlık altında incelenmiştir. a) Turistik evlilik, b) Arkadaşlık evliliği, c) Maddi ayrıcalıklar elde etmek amacıyla gerçekleştirilen formalite evlilik, d) Medeni evlilik, d) Misyar evliliği, e) Örfi evlilik f) Darü'l-harp ülkelerinde, İslami kuruluşlarda veli olmaksızın yapılan evlilik. Bu evlilik türlerinin her birinin dil ve terim anlamlarına yer verilmiş, ardından hükümleri ve konu hakkında alimlerin görüşleri aktarılmıştır. Ardından her bir konu Makasıdü'ş-Şeria'nın maslahat ve mefsedet üzerindeki etkisi ele alınarak tamamlanmıştır. Son olarak çalışma, sonuçlar ve öneriler bölümüyle sonlandırılmıştır. Ulaşılan en önemlisi sonuçlar arasında maslahat ve mefsedenin belirlenmesinin temelinde meşru maksatları yatmaktadır. Batı ülkelerinde, İslami kuruluşlarda veli olmaksızın yapılan evlilikler ve misyar evliliği Makasıdü'ş-Şeria'ya uygundur. Geri kalanlar ise Makasıdü'ş-Şeria'ya uygun değildir, bu nedenle bunların mubah sayılmasında herhangi bir maslahat bulunmamakta ve maslahat onların tam olarak bulunmasıyla tahakkuk etmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Makasıdü'ş-Şeria, Evlilik, Nikah, Modern Evlilik Akdi, Aile hukuku, şahsi haller.
Özet (Çeviri)
This study deals with Makâsıdü'ş-Şerîa and its effects in modern marriage contracts. The study consists of an introduction, two main parts and a conclusion part. In the first chapter, Makâsıdü'ş-Şerîa and its effect on modern marriages are explained. This main topic is discussed under the following two subheadings. a) The definition and parts of Makâsıdü'ş-Şerîa b) Legitimate marriage, its definition, its conditions and purposes. In the second part, practical examples about the types of modern marriages that the study deals with are given. In addition, the effect of Makasıdü'ş-Şeria on pros and cons has been discussed. This main title has been examined under seven sub-titles that deal with contemporary marriage types. a) Tourist marriage, b) Friendship marriage, c) Formal marriage to obtain financial privileges, d) Civil marriage, d) Misyar marriage, e) Ordinary marriage f) marriage without guardians in Islamic organizations of war countries. The language and term meanings of each of these marriage types are given, then the provisions and the opinions of scholars on the subject are given. Then, each topic was completed by considering the effect of Makasıdu'ş-Şeria on the pros and cons. Finally, the study was concluded with the conclusions and recommendations section. Among the most important results achieved, the basis of the determination of pros and cons is their legitimate aims. In Western countries, marriages without guardians in Islamic institutions and marriage of misyar are suitable for Makasidu's-Sharia. The rest are not suitable for Makasıdu'ş-Şeria, so there is no benefit in considering them permissible, and the benefit is realized when they are fully found. KEYWORDS: Makasıdü'ş-Şeria, Marriage, Modern Marriage Contract, Family law, personal situations.