Sosyal medyada kuşaklararası kültürel etkileşim ve iletişim (X, Y ve Z kuşakları)
Intergenerational cultural interaction and communication in social media (X, Y and Z generations)
- Tez No: 640720
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA MUSTAFA KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Anthropology, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu doktora tezi kapsamında sosyal medya kullanımının X, Y ve Z Kuşakları arasındaki iletişim ve kültürel etkileşimi nasıl etkilediği ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Tez beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; araştırmanın konusu, amacı, önemi, problemi, alt problemleri ve yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde kavramsal ve kuramsal çerçeve, üçüncü bölümde ise kuşak kavramı ve araştırmada ele alınan X, Y, Z Kuşaklarının özellikleri verilmiştir. Dördüncü bölümde saha çalışması sonucu elde edilen veriler ortaya koyulmuş ve yorumlanmıştır. Saha çalışması nitel araştırma yöntemi, derinlemesine görüşme tekniği (yarı yapılandırılmış) kullanılarak toplam 35 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler betimsel ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın beşinci ve son bölümünde araştırma kapsamında elde edilen sonuçlar verilmiş, sosyal medya kullanımının X, Y ve Z Kuşakları arasında gerçekleşen iletişim ve kültürel etkileşimi olumlu ve olumsuz etkilediği görülmüştür. Ayrıca sosyal medya kullanımı X, Y ve Z Kuşaklarının gündelik yaşamlarındaki iletişim ve kültürel etkileşimlerini de olumsuz etkilemektedir. Bu bölüme ayrıca araştırma sonuçlarının yanı sıra gelecekte yürütülebilecek benzer çalışmalar için önerilerde eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this doctoral thesis, the effects of social media use on communication and cultural interaction between generations X, Y and Z are tried to be revealed. The thesis consists of five main chapters. In chapter one; subject, purpose, importance, problem-sub-problems and method of research are explained. In the second part, the conceptual and theoretical framework is given, and in the third part, the concept of generation and the characteristics of the X, Y, Z Generations discussed in the research are given. In the fourth section, the data obtained as a result of field work are revealed and interpreted. The field study was conducted with a total of 35 participants using qualitative research method, in-depth interview technique (semi-structured). The obtained data were subjected to descriptive and content analysis. In the fifth and final part of the study, the results obtained within the scope of the research were given, and it was seen that the use of social media positively and negatively affects the communication and cultural interaction between the X, Y and Z Generations. In addition, the use of social media negatively affects the communication and cultural interactions of Generations X, Y and Z in their daily lives. In addition to the results of the research, suggestions for similar studies that may be conducted in the future have also been added to this section.