Manisa ili, Kemer kırsalı geleneksel doku özellikleri ve koruma sorunları
Traditional texture characteristics and preservation issues in Kemer village, Manisa province
- Tez No: 640721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Manisa ilinin Salihli ilçesine bağlı olan Kemer yerleşimi, antik çağlardan itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve tarihi kimliğini büyük oranda korumuş kırsal yerleşimlerden biridir. Tarihi süreçte ticari faaliyetleriyle bölgede yer edinen yerleşim, günümüzde geleneksel konut dokusu ile önem kazanmaktadır. Çalışmanın amacı, geleneksel yerleşim dokusunu belgeleyerek gelecekte yapılacak çalışmalara kaynak oluşturmak ve yerleşimin koruma sorunlarını ortaya koyarak bu sorunlara çözüm niteliği taşıyan yaklaşımlar geliştirmektir. Kemer yerleşiminde geleneksel mimari özellikteki kamusal yapılar; 1893 yılına tarihlenen bir cami, 1954 yılına tarihlenen bir değirmen ve günümüze sadece yıkıntıları ulaşan bir köy odasıdır. Çarşı bölgesinde günümüzde 15 tanesi kullanılan 24 tane dükkan ve 5 tane depo bulunmaktadır. Kentsel sit sınırları içerisinde 338 tane konut bulunmaktadır. Bu konutların 56 tanesi harabe halinde, 52 tanesi yenidir. xxi Tez kapsamında öncelikle Kemer yerleşiminin tarihi, coğrafi, sosyal ve ekonomik özellikleri irdelenmiş, devamında çalışma alanı olarak belirlenen kentsel sit alanı sınırları dahilinde fiziksel çevrenin yerinde tespiti yapılarak çeşitli doku analizi çalışmaları yapılmıştır. Yerleşim dokusunu oluşturan öğeler saptanarak işlevlerine göre sınıflandırılmıştır. Tescilli ve tescile önerilen yapıların plan, cephe ve yapısal özellikleri çözümlenmiş, fotoğraf ve rölöve çizimleri ile belgelenmiştir. Yapılan belgeleme ve yerinde tespit çalışmaları ile geleneksel dokunun yerleşim, plan, cephe ve yapım sistemi özellikleri çözümlenmiş, yerleşime özgü özellikler tespit edilmiştir. Yapılan çalışmaların ışığında yerleşimdeki geleneksel dokunun koruma sorunları tespit edilerek koruma önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kemer is a settlement located in the Salihli district of Manisa and is one of the rural settlements which has been home to many civilizations since ancient times while preserving its historical identity to a great extent. This residential area known for the commercial activities in the region in the past is gaining importance with the traditional dwelling area today. The aim of this study is to be a basis for possible future studies through documenting the traditional residential area and to develop solutions to these problems by detecting the conservation problems of the settlement. Public buildings with traditional architectural features in Kemer settlement are a mosque dated to 1893, a mill dated to 1954, and a village room that only has ruins today. In the bazaar region, there are 24 shops and 5 warehouses, 15 of which are used today. There are 338 dwellings within the urban site boundaries. 56 of these dwellings are in ruins and 52 of them are new dwellings. Within the scope of the thesis, firstly, the historical, geographical, social and economic features of Kemer settlement were examined, and various texture analysis studies were made by determining the physical environment in place xxiii within the boundaries of the urban site designated as a study area. The elements that make up the settlement texture were identified and classified according to their functions. The plan, facade and structural features of the registered and proposed buildings are analyzed and documented with photographs and measured drawings. With the documentation and on-site determination studies, the features of the settlement, plan, facade and construction system of the traditional tissue were analyzed and the features specific to the settlement were determined. In the light of the studies, the protection problems of the traditional tissue in the settlement were identified and the protection proposal has been developed.