Muhammed b. Ebu Bekir'in hayatı ve siyasi faaliyetleri
The life and activities of Muhammad b. Abu Bakr
- Tez No: 640719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİD KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İslam tarihi Hz. Muhammed'in peygamberliği ile başlamış ve onun kurduğu İslam devleti ile serüvenine devam etmiştir. Peygamberin vefatı sonrasında onun en yakınında bulunan dört önemli isim İslam devletinin idaresine geçmiştir. İslam devleti bu dört halife döneminde sosyal, coğrafi ve ekonomik anlamda gelişim göstermiştir. Söz konusu gelişim toplum içinde bazı sorunları da beraberinde getirmiştir ve bunlardan bazısının etkisi uzun süre devam etmiştir. İslam tarihi incelendiğinde Hz. Osman ve Hz. Ali döneminde yaşanan bazı olayların bu özellikte olduğu görülecektir. Çalışmada bu iki halife dönemi siyasi olaylarında aktif rol oynamış olan Muhammed b. Ebî Bekir ele alınmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Muhammed'in nesebine hayatına yer verilmiştir. İkinci bölümde Hz. Osman'a muhalefetiyle ilgili rivayetler ile bu rivayetlerin değerlendirilmesi bulunmaktadır. Üçüncü bölümü ise Hz. Ali'ye muhalefeti ve Muhammed b. Ebî Bekir'in valilik dönemi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Islamic history it started with the prophethood of Muhammad and continued his adventure with the Islamic state he founded. After the Prophet, four important personalities who were closest to him passed under the administration of the Islamic state. The Islamic state developed socially, geographically and economically during these four caliphs. Of course, however, some problems have arisen in the society and these problems have caused wounds that did not heal for many years. One of the most important of these wounds in the history of Islam is Hz. Osman and Hz. There are people living in the Ali period. In our study, Muhammed b. We will talk about Abi Bakr. In the content of the study, the life of Muhammad and Hz. His role in the events of the Osman period and Hz. We will try to systematically convey the rumors about him by referring to his governorship in the period of Ali.