Diyabetli yaşlılarda aromaterapi uygulamasının bilişsel fonksiyonlar, kaygı ve uyku kalitesine etkisi
The effect of aromatherapy application on cognitive functions, anxiety and sleep quality in the elderly with diabetes
  1. Tez No: 640750
  2. Yazar: SATI CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN YILDIRIM USTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı diyabetli yaşlılarda aromaterapi uygulamasının bilişsel fonksiyonlar, kaygı ve uyku kalitesine etkisinin belirlenmesidir. Randomize kontrollü olarak planlanan çalışmanın örneklemi 63 katılımcıdan (müdahale 1 grubu=21, müdahale 2 grubu=21, kontrol grubu=21) oluşmaktadır. Müdahale 1 grubuna lavanta inhalasyonu, müdahale 2 grubuna biberiye inhalasyonu, kontrol grubuna distile su inhalasyonu uygulanmıştır. Uygulama 28 gün devam etmiştir. Veri toplama aracı olarak Tanıtıcı Özellikler Formu, Blessed Oryantasyon Konsantrasyon Testi, Durumluk Süreklilik Anksiyete Ölçeği, Pitsburg Uyku Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler ortalama, standart sapma ve medyan ile değerlendirilmiştir. Bağımlı gruplarda One Way ANOVA Testi, Mann Witney U Testi, Kruskall Wallis Testi, Wilcoxon Testi ve Friedman Testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre her iki müdahale grubunda uygulama sonrası bilişsel fonksiyonlar, kaygı ve uyku kalitesinde anlamlı sonuçlar elde edilmiştir (p0.05). Uygulama ile ilgili herhangi bir yan etki ile karşılaşılmamıştır. Lavanta ve biberiye inhalasyonu bilişsel durum, kaygı ve uyku kalitesinin geliştirilmesinde diyabetli yaşlılarda kullanılabilir. Çalışmadan elde edilen bulgulara dayanılarak aromaterapinin non farmakolojik, etkili ve kolay bir yöntem olarak diyabetli yaşlılar için kullanımı tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of aromatherapy application on cognitive functions, anxiety and sleep quality in elderly people with diabetes. The sample of the randomized controlled study consisted of 63 participants (intervention 1 group=21, intervention 2 group=21, control group=21). Lavender inhalation was applied to intervention 1 group, rosemary inhalation to intervention 2 group, and distilled water inhalation to control group. The application continued for 28 days. Descriptive Characteristics Form, Blessed Orientation Concentration Test, State Trait Anxiety Scale, Pitsburg Sleep Quality Scale were used as data collection tools. Data were evaluated with descriptive statistics mean, standard deviation and median. One Way ANOVA Test, Mann Witney U Test, Kruskall Wallis Test, Wilcoxon Test and Friedman Test were used in addicted groups. According to the results of the study, significant results were obtained in cognitive functions, anxiety and sleep quality after the application in both intervention groups (p0.05). No side effects were encountered with the application. Lavender and rosemary inhalation can be used in the elderly with diabetes to improve cognitive status, anxiety and sleep quality. Based on the findings obtained from the study, the use of aromatherapy as a non-pharmacological, effective and easy method is recommended for the elderly with diabetes.