Koroner arter baypas geçiren hastalarda tamamlayıcı ve alternatif terapiler sağlık bakım modelinin hasta sonuçlarına etkisi
The effect of complementary and alternative therapies health care model on patient outcomes in patients undergoing coronary artery bypass
- Tez No: 640749
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZCAN İLÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma; koroner arter baypas geçiren hastalarda Tamamlayıcı ve Alternatif Tedaviler (TAT) Sağlık Bakım Modeli kapsamında uygulanan müzik terapi, progresif kas gevşeme egzersizi, aromaterapi ve aromaterapik el masajının, hasta sonuçları üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Çalışma Ocak 2022- Şubat 2023 tarihleri arasında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde yürütüldü. Çalışmanın örneklemini, 30 hasta TAT Sağlık Bakım Modeli grubu ve 30 hasta kontrol grubu oluşturdu. TAT Sağlık Bakım Modelindeki hastalara tercih ettikleri uygulamalar ameliyat öncesi, ameliyat sonrası birinci ve ikinci günler uygulandı. Kontrol grubuna standart ameliyat öncesi ve sonrası hemşirelik bakımı uygulandı. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği ve hasta izlemi yapılarak toplandı. Elde edilen veriler bir istatistik programında kodlanarak; sayı, yüzde, ortalama, tekrarlı ölçümler, bağımsız örneklem t testi ve korelasyon analizi ile değerlendirildi. Çalışmada TAT Sağlık Bakım Modeli seçiminde yer alan hazırlayıcı, kolaylaştırıcı, ihtiyaç faktörleri ve sağlık deneyim geçmişi açısından istatiksel olarak fark anlamlı bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a randomised controlled experimental study to determine the effect of music therapy, progressive muscle relaxation exercise, aromatherapy and aromatherapeutic hand massage on patient outcomes in patients undergoing coronary artery bypass within the scope of Complementary and Alternative Therapies (CAM) Health Care Model. The study was conducted between January 2022 and February 2023 at Bolu Abant Izzet Baysal University Izzet Baysal Training and Research Hospital Cardiovascular Surgery Clinic. The study sample consisted of 30 patients in the CAM Health Care Model group and 30 patients in the control group. Patients in the CAM Health Care Model group received the applications they preferred preoperatively and on the first and second postoperative days. Standard preoperative and postoperative nursing care was applied to the control group. Data were collected by the researcher using face-to-face interview technique and patient follow-up. The data obtained were coded in a statistical programme and evaluated by number, percentage, mean, repeated measures, independent sample t test and correlation analysis. In the study, no statistically significant difference was found in terms of preparatory, facilitating, need factors and health experience history in the selection of CAM Health Care Model (p>0.05).