Klasik mantıkta tam tanım ve imkânı
Correct definition in traditional logic and possibilty of definition
  1. Tez No: 640771
  2. Yazar: SÜMEYYE TAŞTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİDAYET PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Doğru düşünmenin yasalarını verme gayesinde olan mantık, felsefî bilimlere giriş kabul edildiği için ayrıca önemlidir. Mantık ilminin iki temel konusundan birini ele alan bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde mantıksal anlamda tanımın ne olduğu, tanımı oluşturan unsurlar ve tarihsel süreç içinde öne çıkan mantıkçıların, tanım teorisini ele alışları incelenmiştir. Böylece tanım teorisi tanıtıldıktan sonra ikinci bölümde tanımın oluşumuyla ilgili bilinmesi gereken konulara yer verilmiştir. Bu sayede tam tanıma yöneltilen itirazların daha iyi anlaşılması hedeflenmiştir. Üçüncü bölümde ise tanımın imkânına karşı olan düşünürlerin eleştirileri gerekçeleriyle beraber ortaya konulmuştur. Ayrıca bundan sonra yapılacak çalışmalara bir katkı sağlaması amacıyla söz konusu eleştirilerin etkilerine işaret edilmiştir. Böylece“Felsefe ve mantık tarihinde tanım konusuna genel yaklaşımlar nelerdir?”,“Klasik mantıkta tanım konusu nasıl ele alınmıştır?”ve“Organon'un tercümesinden sonra İslam düşüncesinde özcü tanım olduğu şekliyle kabul edilmiş midir”gibi sorulara yanıt aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Logic, which aims to give the laws of righteous thinking, is also important because it is accepted as an introduction to philosophical sciences. This study, which deals with one of the two main subjects of logic, consists of three main sections. In the first part, the definition of the logical sense, the elements that make up the definition, and how the logicists, who came to the fore in the historical process, take on the theory of definition are examined. Thus, after introducing the theory of definition, in the second part, the topics that need to be known about the formation of the definition, are included. In this way, it is aimed to better understand the objections directed to the full definition. In the third part, the criticisms of the thinkers, who are against the possibility of the definition, are presented together with their reasons. In addition, the effects of these criticisms are pointed out to contribute to future studies. Thus, answers were sought for such questions as“What are the general approaches to the definition of philosophy and logic?”,“How is the subject of definition discussed in classical logic?”and“Was the essentialist definition in Islamic thought accepted as it was after the translation of Organon?”