Dünya'da ve Türkiye'de yoksulluk: Türkiye'de yoksullukla mücadelede sosyal yardımların ve sivil toplum kuruluşlarının etkileri
Poverty in the world and in Turkey: The effects of social welfare and non-governmental organizations in the fight against poverty in Turkey
  1. Tez No: 640770
  2. Yazar: DİLAN BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Yoksulluk olgusu geçmişten bu yana varlığını sürdüren bir sorundur. Yoksulluk sadece geri kalmış ülkelerde değil gelişmiş ülkelerde de giderek artmaktadır. Genel olarak yoksulluk insanların hayatını idame ettirebilmeleri için ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için yeterli gelirden yoksun olmaları olarak ifade edilmektedir. Yeterli gelir düzeyinden yoksun olan bireyin varlığı bir toplumda çeşitli sorunları da beraberinde getirmektedir. Yoksulluğun azaltılması için devlet sosyal yardımlar ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla toplumda yoksulluk içinde yaşayan ve yardıma muhtaç bireylerin muhtaçlıklarını gidermeye çalışmaktadır. Sosyal yardımlarla devlet yardıma muhtaç olan bireyleri tespit ederek bu bireylerin gereksinimlerini karşılamaktadır. Sosyal yardımlar bireyin ani ihtiyaçlarını karşılayarak bireyin içinde bulunduğu durumdan kısa süreliğine kurtulmasını sağlar. Bu açıdan yoksulluğun azaltılmasında sosyal yardımların önemi büyüktür. Devletten bağımsız olarak ve kar amacı gütmeden toplumdaki bireylere yardım etme amacı olan Sivil Toplum Kuruluşları da toplumda muhtaç durumdaki bireylere çeşitli yardımlarda bulunur. Kamu kuruluşlarının yardıma muhtaç olan yoksul bireyleri tespit etmesinde ve yardımda bulunmasında katkı sağlayan Sivil Toplum Kuruluşlarıdır. Sivil Toplum Kuruluşlarının hızlı hareket etme mekanizmasının olması bu kuruluşların muhtaç bireylere yardımları daha hızlı ulaştırabilmelerini sağlar. Devlet bu nedenle sosyal yardımları arttırmalı ve Sivil Toplum Kuruluşlarının faaliyetlerini desteklemelidir. Bu amaçla çalışmanın konusu,“Dünya'da ve Türkiye'de Yoksulluk: Türkiye'de Yoksullukla Mücadelede Sosyal Yardımların ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Etkileri”olarak belirlenmiştir. Çalışmada yoksullukla mücadelede ve yoksulluğun azaltılmasında etkili olan sosyal yardımlar ve Sivil Toplum Kuruluşlarının işleyişi ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Çalışma sonucunda, yoksulluk olgusunun toplumlar açısında ciddi sorunlar teşkil ettiği sonucu ortaya çıkmış, yoksulluk olgusunun devletin yaptığı sosyal yardımlarla ve Sivil Toplum Kuruluşlarının da etkisiyle hafifletildiği ve yardımların verimliliğinin arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of poverty is a problem that has existed since the past. Poverty is increasing steadily not only in backward countries but also in developed countries. In general, poverty is expressed as people's lack of sufficient income to sustain their lives and to meet their basic needs. The existence of an individual lacking sufficient income brings along various problems in a society. In order to reduce poverty, the state tries to eliminate the needs of individuals living in poverty and in need of help through social assistance and non-governmental organizations. The state meets the needs of these individuals by identifying individuals who are in need of assistance through social aids. Social aids meet the sudden needs of the individual and allow the individual to get rid of the situation they are in for a short time. In this respect, social assistance is of great importance in poverty reduction. Non-governmental organizations, which aim to help individuals in the society independently of the state and not for profit, also provide various assistances to individuals in need in the society. Non-governmental organizations contribute to public institutions in identifying and helping poor people in need. The fact that civil society organizations have the mechanism to act quickly that enables these organizations to deliver aid to needy individuals faster. The state should therefore increase social assistance and support the activities of civil society organizations. For this purpose, the subject of the study,“Poverty in the World and Turkey: Implications for Poverty Outreach and Civil Society Organizations in the Fight against Turkey.”In this study, social aids and non-governmental organizations operating in the poverty reduction are discussed in detail. As a result of the study, it was concluded that the phenomenon of poverty poses serious problems in terms of societies, it was determined that the phenomenon of poverty was alleviated with the social aids provided by the state and with the influence of civil society organizations and the efficiency of the aids increased.