Foreign capital inflows and regional economic growth in selected East African countries
Seçili Doğu Afrika ülkelerinde yabancı sermaye girişleri ve bölgesel ekonomik büyüme
  1. Tez No: 640811
  2. Yazar: MOHAMED ISSE IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DR. TEACH. MEMBER OF YUNUS ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yabancı sermaye ekonomik büyüme için fon temininin tamamlanması için önemli olarak tanımlanmıştır; yabancı sermaye girişinin önemi kalkınmakta olan ülkeler başta olmak üzere ticaretin serbestleştirilmesinden sonra artmıştır. Ancak, bu çalışmanın amacı değişkenler ve kısa vadeli dinamikler arasında bir eşbütünleşme ilişkisi bulmak için Autoregressive Distributed Lag (ARDL) modeli uygulayarak 2004 – 2017 dönemi boyunca seçilmiş Doğu Afrika ülkelerinde ekonomik büyüme üzerinde yabancı sermaye girişinin etkisinin araştırılmasıdır. Sonuçlar yabancı doğrudan yatırımların, para havalesi ve dış yardımın ekonomik büyüme üzerinde olumlu ilişkisi olduğunu gösterirken dış borcun uzun vadede ekonomik büyüme üzerinde olumsuz etkisi olduğunu göstermiştir. Kısa vadede, dış borcun ülkenin özelliklerine ve dış borcun nihai tahsisine dayalı olan ekonomik büyüme üzerinde anlamlı olumlu ilişkisi varken doğrudan yabancı yatırımların (FDI) ekonomik büyüme üzerinde olumsuz etkisi vardır. Çalışmamız Doğu Afrika ülkelerinin iyi bir makroekonomik ve mikroekonomik ortamı destekleyen ve yaratan politikalar geliştirmesi ve ayrıca ülkelerin yerel koşulları iyileştirmek isteyenlere nazaran doğrudan yabancı yatırım çekmeye yönelik politikaların maliyetini dengelemesi gerektiğini tavsiye eder. Son olarak, dış borca ve yardıma bağımlılık akıllıca değildir, bu nedenle Doğu Afrika devletleri dış borcun ve yardım kaynaklarının tahsisi üzerinde yeniden düşünmeye başlamalı ve karar vericiler geçmişte işe yaramış olan yardıma ve borca yüksek bağımlılığı azaltacak bir strateji ve politikayı desteklemelidir.
Özet (Çeviri)
Foreign capital has been identified as important for supplementing the supply fund for economic growth; the importance of inflow foreign capital have increased after trade liberalization particularly developing countries, However, the purpose of this study is to investigate the effect of foreign capital inflow on economic growth in selected East African countries over the period 2004-2017 by applying Autoregressive Distributed Lag (ARDL) model to find a cointegration relationship between variables and short-run dynamics. The results show that foreign direct investment, remittance and foreign aid have a positive relationship with economic growth, whilst the external debt has a negative relationship with economic growth in long-run. In the short run, foreign debt has a positive significant relationship with economic growth which is depending on the characteristics of the country and the final allocation of external debt while FDI negative effect on economic growth. The study recommends that East African countries should promote policies that encourage and create a good macroeconomic and microeconomic environment, as well as countries, should balance the cost of policies to attract foreign direct investment over those seeking to improve local conditions. Finally, foreign debt and aid dependence are not bright, so the East African governments should start rethinking on the allocation of foreign debt and aid resources and policymakers should promote a strategy and policy to reduce high dependence on aid and debt that have worked in the past.