External debt and economic growth nexus in Somalia
Somali'de dış borç ve ekonomik büyüme bağlantısı
- Tez No: 640812
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. YUNUS ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, dış borcun Somali'nin ekonomik kalkınmasına etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, özellikle dış borcun ekonomik büyümeyi etkileyip etkilemediğine ilişkin soruları yanıtlamaya çalışmaktadır. Bu amaçla Somali ekonomisinin 1980 ve 2017 yılları arasındaki dış borç, dış yardım, nüfus, gayri safi yurtiçi yatırım, enflasyon ve ihracat verileri ile dış borç oranının GSYİH'ye oranı Autoregressive Distributed Lag (ARDL) modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Ampirik sonuçlar, hem kısa hem de uzun dönemde yüksek dış borç seviyelerinin Somali'nin ekonomik büyümesini olumsuz etkilediğini ve önemli ekonomik zorluklar ortaya koyduğunu ortaya koymaktadır. Öte yandan, dış yardımın uzun vadede ekonomik büyüme üzerinde istatistiksel olarak önemli bir olumsuz etkisi tespit edilmiştir. Ayrıca enflasyonun hem uzun hem de kısa dönemde GSYİH büyümesi üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Bunlara ek olarak, nüfusun pozitif ve önemli bir etkisi vardır. Gayri safi sermaye oluşumu ülke ekonomisindeki değişiklikleri açıklamada hem kısa hem de uzun dönemde önemsizdir. Bu nedenle bu çalışma, yerel politika yapıcıların ve Somali hükümetinin, üretim faaliyetlerine ve sektörlere yapılan yatırımlar gibi mevcut dış borç yönetimi politikalarını iyileştirmesini, yapısal değişikliği, kamu sektöründe reformu ve vergi reformunu, genişleyerek dış borçlanma bağımlılığının en aza indirilmesini önermektedir. Somali ekonomisi böylece daha fazla iç gelir elde edebilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effect of external debt on Somalia's economic development. The study specifically attempts to answer questions as to whether external debt affects economic growth and its impact level. In doing so, this study used the Autoregressive Distributed Lag (ARDL) model to analyze the data from Somalia obtained between 1980 and 2017 with debt ratio to GDP as a function of external debt, foreign aid, population, gross domestic investment, inflation and export. The empirical results reveal that both short run and long run high levels of external debt negatively impact economic growth of Somalia and pose major economic challenges. On the other hand, foreign aid has a statistically significant negative effect on economic growth in the long term. Moreover, inflation also has a negative effect on GDP growth, both in the long term and in the short term. In addition, the population has a positive significant impact. Although the gross capital formation is insignificant both in the short term and in the long term in explaining the economy of the country. This study therefore recommended that local policymakers and Somalia government should improve the current foreign debt management policies such as investments in productive activities and sectors, to implement structural change, reform of the public sector and tax reform, the foreign borrowing dependence should be minimized by expanding the economy so that more domestic income will be generated.