Türkiye'de bağımsız denetime ait sorumluluklar ve yaptırımların incelenmesi
Independent audit in Turkey, responsibilities and sanctions
- Tez No: 640834
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Tarih içerisinde denetim, insan faaliyetlerinin artmasına paralel olarak gelişim göstermiştir. Günümüzde denetimin önemli bir alanını mali tabloların bağımsız dış denetimi oluşturmaktadır. Türkiye'de ve dünyada mali tabloların bağımsız denetimi ile ilgili standartları ve koşulları kamu gözetim kurumları belirlemektedir. Bu çalışmada bağımsız denetim sistemi üzerinde düzenleyici otorite olan kamu gözetim kurumlarının idari yaptırımlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan inceleme ile ülkemizde uygulanan idari yaptırımların durumunun tespit edilmesi ve cezaların yeterliliği hakkında bir fikir oluşturulması hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık 'tan kamu gözetim kurumlarının 2017,2018, 2019 yıllarında uygulamış oldukları idari yaptırımlar ve idari ceza mevzuatları karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak ülkelerin ceza yaptırımları incelenmiş, ülkemizdeki cezaların caydırıcı etkisinin yeterli olmadığı kanaatine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In history, audit has developed in parallel with the increase in human activities. Today , an important area of audit is independent external audit of financial statements .In Turkey and in the world the standards and conditions relating to the audit of financial statements are determined by public oversight bodies. In this study, it is aimed to examine the administrative sanctions of public oversight bodies, which are regulatory authorities on the audit system. With the review, it was aimed to determine the status of administrative sanctions applied in our country and to create an idea about the adequacy of the penalties. In line with this purpose, administrative sanctions and administrative penal legislation which were applied in 2017,2018,2019 by public oversight bodies of Turkey, The United State of America and United Kingdom were compared. As a result, the penal sanctions of the countries were examined, and it was concluded that the deterrent effect of the penalties in our country was not sufficient.