Anadolu Üniversitesi açıköğretim sistemi öğrencilerinin işsizlik kaygısı ve girişimcilik eğilimi ilişkisinin incelenmesi
The examination of the relationship between unempoyment anxiety and entrepreneurship tendency of students studying in Anadolu University open education system
  1. Tez No: 640833
  2. Yazar: FİLİZ ÖLÇER KİMZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde sürekli ilerleme halinde olan sanayi ve hizmet sektörlerindeki teknolojik gelişmeler işsizliğin artmasına neden olmaktadır. Artan işsizlik kavramı beraberinde gelirde azalma, stres ve kaygı düzeylerinde olumsuz değişim göstermektedir. Yeterli donanım ve niteliğe sahip olan üniversite öğrencileri daha eğitim görürken bile işsizlik kaygısı yaşamaya başlamaktadır. Ortaya çıkan işsizlik kaygısı öğrencilerin girişimciliğe bakış açılarını etkilemektedir. Girişimcilik, öğrencilerin iş bulamama durumunda tercih ettiği alternatif iş seçeneklerinden biri olarak görülmektedir. İş bulamayan öğrencilerin girişimcilik eğilimi artış gösterebilmektedir. Bu bağlamda mevcut çalışmada, öğrencilerin işsizlik kaygısı ile planlanmış davranışlar teorisindeki değişkenlerin girişimcilik eğilimi üzerindeki etkisi incelenmektedir. Bu amaçla Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminde 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılında eğitim gören aktif öğrenciler üzerinde araştırma yapılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre, davranışsal inançlar ile kişisel tutum, normatif inançlar ile subjektif normlar, kontrol inancı ile algılanan davranışsal kontrol, kişisel tutum ile girişimcilik eğilimi, subjektif normlar ile girişimcilik eğilimi, algılanan davranışsal kontrol ile girişimcilik eğilimi, işsizlik kaygısı alt boyutları ile girişimcilik eğilimi arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak anlamlıdır. İşsizlik kaygısı ile iş deneyimi, cinsiyet, gelir ve medeni durum arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Technological developments in industry and service sectors, which are in continuous development today, increase unemployment. Increasing unemployment is accompanied by a decrease in income, a negative change in stress and anxiety levels. University students, who have sufficient knowledge and qualifications, are starting to have anxiety to find a job even while they are studying. The resulting job anxiety affects students' perspectives on entrepreneurship. Entrepreneurship is considered as one of the alternative job options that students prefer in case of not finding a job. The entrepreneurship tendency of the students who cannot find a job may increase. In this context, the study examines the effect of students' unemployment anxiety and the variables of the theory of planned behavior on entrepreneurship tendency is examined. For this purpose, research was carried out on active students studying in Anadolu University open education system in the 2019-2020 academic year spring semester. The results reveales that there is a statistically significant between the following pairs: behavioral beliefs and personal attitude, normative beliefs and subjective norms, control beliefs and perceived behavioral control, personal attitude and entrepreneurship tendency, subjective norms and entrepreneurship tendency, perceived behavioral control and entrepreneurship tendency, and sub-dimensions of unemployment anxiety and entrepreneurship tendency. Unemployment anxiety varies statistically across work experience, gender, income and marital status.