The concept of ummah in international relations
Uluslararası ilişkilerde ümmet kavramı
  1. Tez No: 640856
  2. Yazar: ZEHRA NUR DÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL YAYLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde meydana gelen sosyo-kültürel küresel dönüşümler ulusal ve devlet merkezli siyasal kimlik modellerinin egemenliğini ve sınırlarını sorunsallaştırmış ve“siyasal”,“topluluk”ve“kimlik”gibi kavramların alternatif yorumlarının yeniden ortaya çıkışına zemin oluşturmuştur. Bu çalışma günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan ümmet kavramının bu türden alternatif siyasal topluluk anlayışlarının bir parçası olarak kabul edilip edilemeyeceğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, çalışma temel olarak“ümmet kavramı yalnızca inananlar topluluğuna mı işaret ediyor, yoksa aynı zamanda siyasal bir entiteyi de mi temsil ediyor?”sorusuna cevap aramaktadır. Çalışmada ümmet birliği fikrinin sadece ahlaki ve normatif çıkarımları içeren bir ideal olarak düşünülemeyeceği argümanı savunulmaktadır. Bu çalışma iki farklı tarihsel dönemi analiz ederek ümmet kavramının politik geçerliliğini, ima ve sonuçlarını ortaya koymayı hedeflemektedir. Medine şehrinde ortaya çıkan Muhammed ümmeti ve 20. yy'ın ikinci yarısından itibaren etkinliğini artıran İslami uyanış hareketleri ümmet kavramının siyasi bir proje olarak ortaya konduğu iki özel bağlam olarak ele alınabilir. Çalışmada ilk olarak ümmet kavramının Kur'an'daki anlamları ve Medine Anayasası gibi Kur'an dışı bazı kullanımları analiz edilerek Medine Ümmeti'nin ana karakteristikleri incelenmektedir. İkinci olarak, ümmet kavramının günümüz uluslararası ilişkiler literatüründe nasıl teorize edildiği analiz edilmektedir. Son olarak, ümmet kavramının çeşitli İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) dokümanlarında hangi anlamlarda kullanıldığı analiz edilerek bu kavramın teşkilatın yapısı, fonksiyonları ve kuruluş felsefesi açısından oynadığı merkezi rol açıklanmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Contemporary global sociocultural transformations have problematized the dominance and limits of national and statist models of political identity and enabled resurrection of alternative conceptions of“political”,“community”and“identity”. This study aims to reveal whether contemporary discourses of ummah can be regarded as part of these alternative conceptions of political community. Accordingly, I seek answer to the fundamental question of“Does the concept of Ummah signify solely a community of faithful, or does it denote a body politic as well?”. My main argument is that the idea of the unity of the ummah cannot be thought as an ideal that involves merely moral and normative implications. I evaluate the early Medinan community and the current Islamic revival as two particular contexts in which the concept of ummah has been articulated as a political envisagement. First of all, I examine the nature of the early Ummah of Muhammed by analyzing both Qur'anic and extra- Qur'anic usages of the concept of ummah. Secondly, I analyze how the concept of ummah is theorized in contemporary international relations. Lastly, I examine the centrality of the concept of ummah to the structure and functions of the OIC through analyzing the usages of this concept in its various documents.