Belirsizlik ortamında muhasebe verilerinin işletme kararlarında kullanılması
- Tez No: 64087
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET Bugün karşılaştıklarımız, geçmişte vermiş olduğumuz kararların sonucudur. Verilen kararlar gelecekte oluşacak olayları etkileme amacına yönelik olduğundan, kişi veya işletmeler geleceği bilememe ile karşı karşıyadırlar. Bu belirsizliği aşmak, tahmin etmekten öteye gitmez. Bu tahminlerde, geçmişte yaşananların üzerine kuruludur. Kişi veya işletme, karar vereceği gelecekteki olaya ait gerçekleri toplamalı, bu gerçekleri (bilgileri) düşünce ve duygu süzgecinden geçirmeli ve zamanında karar merkezine ulaştırmak ki; karşılaşılması beklenilen olay için iyi tahmin yapılabilsin ve karar alınabilsin. Kişi veya işletmelerin, belirsizlik ortamında karar verebilmek için, bu belirsizliği gidermesi gerekecektir. Bu durumda karar, risk altında karar verme durumuna dönecektir. Bu aşamadan sonra oluşturulacak olasılıklar ve çeşitli karar teknikleri aracılığı ile karar verme ortamı sağlanmış olur. İşletmelerin yapmış oldukları ekonomik işlemlerin düzenli bir bilgi seti halinde bulunmasını sağlayan muhasebe sistemi, her alınacak karar için gerekli ve yeterli bilgiyi veremez. Özellikle alternatif (fırsat) maliyetler gibi bazı kavranılan muhasebe sisteminde bulunmaz. Bu nedenle bu tür bilgilerin yönetim (maliyet) muhasebecisi tarafından ilave, bir çalışma sonucu elde edilmesi gerekecektir. Bunun yanında farklı amaçlar için farklı bilgiler gerekli olduğundan her karar için ayrı bir çalışma yapılması gerekir. Bu da, her kararın kendisi için geçerlilik taşıyan bilgisinin olması anlamına gelir. Rutin kararlar işletmenin sık karşılaştığı (hammadde alımı vb.) karalar olup işletmenin karar için fazla zaman harcamadığı ve normal politikası dahilindeki kararlardır. Rutin olmayan kararlan ise, sık sık karşılaşılmayan (makine değişimi vb) ve işletmenin ekonomik ve fiziksel yapısında ani sıçramalar yaptıracak etkisi uzun vadeli veya işletmenin normal politikası dışında bir durum yaratacak etkisi kısa vadeli nitelikte kararlardır. Yönetim (maliyet) muhasebecisi bu bilgiler ışını altında, alternatifler arasında farklılık gösteren bilgilerin söz konusu olduğu farklılaşan değerleri, kısa dönemliII kararlarda değişken giderlerin öne çıktığı katkı payı kavramını ve yeni yatırma gitmeden işletmenin mevcut atıl kapasitesini dikkate alarak geleceğe ait karar setleri oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Today everything that we are confronted with, is the outcome of the decisions that we have made in the past. As the decisions are intended to influence the events of the future, managers or people are faced up with inability to guess about the future. Removal of this uncertainity can not go beyond the limits of esetimation. Furthermore, these estimations are built upon the incidents of the past events. A manager or a person must gother up realiticies of the incidents that will be decision maked about in the future. Besides this, these realitices must be synthsized through the activity of thinking and feeling; and the results must be reached at the management on time that a profitable estimation and a good decision can be made for the incident which is hoped to be come across in the future. To decide in this environment of uncertainity, a manager or person firstly; must remove this uncertainity. Under this condition, decision will be made in the situation of risk. After this stop, with the probabilities provided and with other techniques of decision making, regular condition for resolution is provided. The accountancy system, providing on orderly information network for economical operations made by the managements can not offer sufficient and necessary knowledge. Especially some concepts like, alternative costs, are not included in the accountancy system. As a result of this, such information can be prossessed by the managarial (cost) accountant by another study. Beside this; as various information is needed for various aims; for every decisions, on independent study is required. This means that every decision contains valid information for its independent body. Ordinary decisions (like buying raw material.. ect.) are the ones that a management often come accross. For these decisions, a management doesn't spend much time and they are included in the regular policy of administration. However, extraordinary decisions (like machinery replacement... ect.) are not often faced with. They have a quality of creating; either sudden changes in the physical or economical structureIV of management, which will have a long-term effect, or creating a situation different from ordinary policy of management which will have a short-term affect. A managerial (cost) accountant with wide range of knowlodge and by taking into consideration of firstly; differantial values belonging to various information under different alternatives, secondly concept of contribution margin, which becomes important under the influence of variable costs during short-term decisions; and thirdly taking into consideration of idle capacity of management, can make body of new decisions for the future.