Çok amaçlı demontaj hattı dengeleme problemleri ve çözüm yaklaşımları: Çok çalışanlı istasyonların heterojen çalışanlarla değerlendirilmesi
Multi-objective line balancing problems and solution approaches: Considering multi-manned stations with heterogenous workers
- Tez No: 640881
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Geri dönüşüm, çevresel sürdürülebilirlik açısından kritik bir rol oynar ve ekonomik faydalar sağlar. Geri dönüşüm yöntemlerinden biri olan demontaj, bir ürünü kendisini oluşturan parçalarına, alt gruplarına veya elde edilmesi istenen parçalara ayırmak için sistematik bir yöntem olarak tanımlanabilir. Bu çalışmada çok amaçlı demontaj hattı dengeleme problemlerinde, zaman ve kaynak kullanımında etkili bir yöntem olan takım çalışması ve çalışanların heterojenliği dikkate alınmaktadır. Odaklanılan problemler için maliyet, çevrim süresi ve iş gücü dengeleme amaçları gözetilerek bir optimizasyon modeli geliştirilmiştir. Bu kapsamda üretilen küçük boyutlu problemlerin çözümü için artırılmış epsilon kısıt yöntemi 2 kullanılırken, büyük boyutlu problemler için baskın olmayan sıralamalı genetik algoritma-II (NSGA-II) kullanılmıştır. Elde edilen karşılaştırmalı sonuçlara göre takım çalışması esaslı istasyon stratejisi her zaman daha iyi sonuçlara ulaşmayı sağlamaktadır. Çalışanların beceri seviyelerinin dikkate alınması ulaşılan yargılarda farklılığa neden olmamıştır. Çalışan yeterlilik seviyelerinin daha geniş aralıkta dağılması ile istatiksel olarak anlamlı olmasa da daha iyi sonuçlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recycling plays a critical role in environmental sustainability and provides economic benefits. Disassembly, which is one of the recycling methods, can be defined as a systematic method to separate a product into its constituent parts, subgroups, or desired parts. In this study, the multi-objective disassembly line balancing problems are addressed by considering the workers' heterogeneity and group-based worker assignment strategy, which is an effective method in using time and resources. A novel optimization model is proposed to formulate the problems with the overall cost, cycle time, and workload imbalance objectives. In this context, while the improved version of the augmented ϵ-constrained (AUGMECON2) method is employed to solve small-sized problems, the non-dominated sorting genetic algorithm-II (NSGA-II) is adapted for large-sized problems. According to the computational results, high-quality solutions are achieved when the group-based assignment strategy is realized. From the results, it is observed that the skill levels of the workers do not cause any difference in the solutions. Besides, although it is not found as the statistically significant, the heterogeneous workers provide slightly better solutions compared to homogeneous workers.