Isı geri kazanım ünitelerinde spinel oksit/su nanoakışkanının performans üzerindeki etkileri
Effects of spinel oxide/water nanofluid on performance in heat recovery units
- Tez No: 640890
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR YETİŞKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, çalışma akışkanı olarak MgO+CuO/Su hibrit nanoakışkanı ve MgOAl2O3/Su spinel nanoakışkanı kullanılarak ısı borulu ısı geri kazanım ünitesinde performansın iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan deneysel çalışma için birbirinden bağımsız iki hava kanalı arasına 5 adet 100 cm uzunluğunda 23.4 mm iç çapında ısı borusu kullanılmıştır. Isı borusu çalışma akışkanı miktarı evaporatör bölgesinin 1/3'üne tekabül eden miktardadır. Deneylerde 2 farklı soğuk hava debisi (30 g/s, 60 g/s) ve 3 farklı sıcak hava debisi (50 g/s, 70 g/s, 90 g/s) kullanılmış ve evaporatör bölgesi kanalında havayı ısıtmak için 1 kW ve 2 kW gücünde ayarlanabilir ısıtıcı kullanılmıştır. Elde edilen deney sonuçlarına göre, kondenser bölgesindeki hava akışında soğuk hava hızı 0.751 m/s ve Re=12300 iken, MgO+CuO/Su hibrit nanoakışkanı için %77 oranında ve MgOAl2O3/Su nanoakışkanı için % 91.2 oranında ısı geri kazanım ünitesinin performansında iyileşme olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, using MgO+CuO/Water hybrid nanofluid and MgOAl2O3/Water spinel nanofluid as the working fluid, it is aimed to improve the performance in the heat pipe heat recovery unit. For the experimental study, 5 heat pipes of 100 cm length and 23.4 mm inner diameter were used between two independent air ducts. The heat pipe working fluid amount corresponds to 1/3 of the evaporator region. In the experiments, 2 different cold air flow rates (30 g/s, 60 g/s) and 3 different hot air flow rates (50 g/s, 70 g/s, 90 g/s) were used and 1 kW and 2 kW for heating the air in the evaporator region duct an adjustable heater of 2 kW is used. According to the results of the experiments, while the cold air velocity in the air flow in the condenser region was 0.751 m/s and Re=12300, there was an improvement in the performance of the heat recovery unit by 77% for the MgO+CuO/Water hybrid nanofluid and 91.2% for the MgOAl2O3/Water nanofluid determined.