Isı borularının dizayn teknolojisi ve ısı borulu ısı değiştiricilerinin incelenmesi
Design technology of heat pipe and analysis of heat pipe heat exchangers
  1. Tez No: 244454
  2. Yazar: AYŞEGÜL KUŞ YAĞBASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. L. BERRİN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Isı boruları son yıllarda çok değişik, çok verimli ve çok üstün uygulamaları ile yaygın bir kullanım alanı bulmuştur. Geniş sıcaklık aralıklarında çalışabilmesi, düşük basınçta büyük hacimli gazlar arasındaki ısı alışverişini sağlaması ısı borularının yaygın olarak kullanılmasını sağlamıştır. Isı borularının çok çeşitli uygulamaları mevcuttur. Isı boruları, elektrik-elektronik cihazlardan ısı atılmasında, köprüler-yollar vs. için buz giderme ünitelerinde, güneş kolektörlerinde, ısıtma-havalandırma-iklimlendirme uygulamalarında, kurutma ve ısı geri kazanım sistemlerinde uygulanmaktadır.Bu çalışmada, ısı borularının; tarihsel gelişimi, temel prensipleri, çalıştırma karakteristikleri, çeşitleri, dizayn teknolojisi, ısı borularındaki gelişmeler üzerinde durulmuş, ısı borulu ısı değiştiricilerin enerji geri kazanım ve özellikle iklimlendirmedeki uygulamaları ve hesaplamaları anlatılmıştır. Ayrıca ısı borulu ısı değiştiricilerinin performansının değişik tipteki ısı değiştiricilerine göre daha yüksek olduğunu göstermek amacıyla literatürdeki ısı boruları derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Heat pipes are being used extensively with their much different, much productive and superior implementation. Heat pipes can be used with lrge temperature intervals and they can provide heat exchange between large volume gases within low pressure. Thus, they are being used extensively. There are different kinds of implementation of heat pipes. Heat pipes are implemented during heat dropping from electrical-electronic devices; within ice removing unites for bridges-roads etc.; within solar collectors; during heating, airing and climatic applications and within drying and heat recovering systems.In this study, the historical improvement, basic principles, operating characteristics, types and design technology of heat pipes; especially climatic implementation, calculation and energy recovery of heat pipe heat exchangers are explained. Moreover, the performance of heat pipe heat exchanger is higher than other heat exchangers to heat pipes in the literature is compiled.