Tarih araştırmalarına kaynak olarak Cumhuriyet ve Son Posta Gazetelerinde serbest Cumhuriyet Fırkası Ağustos 1930-Ocak 1931
The free Republican Party in Cumhuriyet and Son Posta Newspapers as a source for historical research August 1930-January 1931
  1. Tez No: 640920
  2. Yazar: ALİ KIPÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER OBUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışma 12 Ağustos 1930 tarihinde kurulan Serbest Cumhuriyet Fırkası (SCF)'nin kuruluşunu, gelişmeleri ve kapatılmasını Cumhuriyet ile Son Posta gazeteleri üzerinden değerlendirmektedir. Bilindiği gibi SCF, Türkiye'nin zorlu koşullarında Fethi Okyar tarafından kurulmuş, ancak oldukça kısa ömürlü olmuştur. Bu da demokrasiye geçiş için ülkede henüz gerekli koşulların olmadığı şeklinde yorumlanmasına imkân vermiştir.Böyle bir ortamda basın yayın organlarının yaklaşımı da mühimdir. Çünkü döneme ışık tutması açısından da basın bize önemli ipuçları vermektedir. Özellikle SCF'nin kurulduğu zamandaki gibi olağanüstü koşulların olduğu bir dönemde siyasi faaliyetlerin gazeteler aracılığıyla da incelenmesi oldukça gereklidir. Bu çalışmada Cumhuriyet ve Son Posta gazetelerinde SCF ile ilgili yayınlanan haberler ve köşe yazıları değerlendirilerek özet halinde, kronolojik olarak aktarılmış ve bunların indeksleri çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the establishment, development and closure of the Free Republican Party (SCF) , which was established on 12 August 1930, through the newspapers whose names were Cumhuriyet and Son Posta.As known, in Turkey's hard conditions , Free Republican Party (SCF) was established by Fethi Okyar, but has been fairly short-lived.This allowed it to be interpreted as not having the necessary conditions in the country for the transition to democracy.In such an environment, the approach of media organs is also very important. Because the press gives us many important clues in terms of shedding light on the period.Especially in a period of extraordinary conditions such as when SCF was established , all political activities are also need to be analyzed through newspapers.In this study, the news and columns about SCF which were published in Cumhuriyet and Son Posta newspapers , were evaluated and transferred in a chronological order and their indexes were extracted.