Sanatçı Bünyamin Balamir'in çağdaş Türk resim sanatındaki yeri ve eserlerinde doğadan soyutlama bağlamında manzara resmine getirdiği özgün yorum
Artist Bünyamin Balamir's place in contemporary Turkish painting and his unique interpretation of landscape painting in the context of abstraction from nature in his works
  1. Tez No: 966585
  2. Yazar: MERYEM GİZEM KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH BENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Sanatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Sanatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmada Çağdaş Türk sanatının önemli isimlerinden biri olan sanatçı Bünyamin Balamir'in eserlerinde doğadan soyutlama bağlamında manzara resmine getirdiği özgün yorumun incelenmesi ve Türk Resim Sanatındaki yerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çağdaş Türk Sanatının gelişim hareketine, Cumhuriyet öncesi ve sonrası dönemlerden günümüze kadar, kronolojik sırayla yer verilmiştir. Sanatçının sanat yaşamı, çocukluk dönemlerinden itibaren incelenmiş olup, sanat serüveninin başlaması ve gelişiminde etken olan faktörler belirlenmiştir. Balamir'in yaşamı boyunca, uyarıcı etmen olarak nitelendirdiği olaylar neden-sonuç ilişkisi içerisinde kişisel yorumu ile değerlendirilmiştir. Sanatçının yayımlamış olduğu makale ve kitapların bilgileri paylaşılmış; sanatçı hakkında yapılan araştırmalara ve yazılara yer verilmiştir. Balamir'in sanat dilini oluşturma yolculuğunda yıllar içerisinde değişimler gösteren teknik ve malzeme araştırmaları ele alınmış, üslubunun oluşmasında ona ilham kaynağı olan sanatçılara değinilmiştir. Eserlerinin konuları ve eserlerinde yer verdiği imgeler incelenmiştir. Araştırmada betimsel nitelikli tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini, Bünyamin Balamir'in öğrenim sürecinden günümüze kadar üretmiş olduğu tüm sanatsal yapıtlar oluşturmaktadır. Bu geniş yapıtlardan, belirli ölçütler çerçevesinde sınırlı sayıda eser seçilerek amaçlı örnekleme yöntemi ile örneklem oluşturulmuştur. Sanatçının farklı dönemlerini temsil eden ve soyutlayıcı manzara anlayışını yansıtan 25 adet özgün eseri çalışma örneklemini oluşturmuş, seçilen eserler hem sanatçının ifade dilindeki dönüşümü gözlemlemeyi hem de manzara resminin soyutlama yoluyla nasıl biçimlendiğini analiz etmeyi mümkün kılmıştır. Doğayı klasik görünümünden uzaklaştıran sanatçı, onu farklı bir boyuta taşıyarak; fantastik olarak nitelendirilebilecek, düşsel manzaralar oluşturmaktadır. Ayrıca yaşadığı coğrafyanın kültür ve sanatından beslenerek, resimlerinde yer verdiği özel sembol-imgelerle, doğa görünümleri ile binlerce yıl önce yaşamış Anadolu uygarlıklarına ait nesneleri resimlerinde birleştirmektedir. Bünyamin Balamir örnekleminde sanatçıların aslında kültürel mirası nasıl dönüştürdükleri de ortaya konulmaktadır. İnsan–doğa–yaşam ekseninde şekillenen sanat yolculuğunda, tezin yazıldığı yıl itibarıyla 52. sanat yılını geride bırakan Bünyamin Balamir, eserlerinde yaşamın sade ama derin yönlerini yalın ve etkileyici bir anlatımla yansıtmaktadır. Sanatçı, gizem ve fantastik kurguyu temiz, parlak renkler, özgün imgeler ve güçlü plastik değerlerle harmanlayarak, kendine has bir anlatım dili geliştirmiştir. Bu özgün yaklaşımıyla Balamir'in, kuşaklar boyunca sanatçılara ve sanatseverlere ilham kaynağı olmayı sürdüreceği kuşkusuzdur. Sanatçının eserlerinde kullandığı imge ve sembollerin anlamlarının sadece literatür taraması yolu ile değil, doğrudan kendi ifadeleriyle ele alınmasının; sanat anlayışı, eğitim felsefesi ve ilham kaynaklarının birincil ağızdan sunulması açısından önemi büyüktür. Bu yönüyle çalışma, yalnızca sanatseverler değil, aynı zamanda akademik düzeyde araştırma yapacak öğrenciler için de nitelikli bir kaynak olacaktır. Araştırma sonucunda, Bünyamin Balamir'in kendini eserleri aracılığıyla güçlü biçimde ifade eden, sürekli yenilenen bir sanatçı kimliği taşıdığı; özgün üslubuyla manzara resmi geleneği içinde farklı bir alan açtığı, Türk resmine ise çağdaş ve özgün katkılar sunduğu açık biçimde ortaya konmuştur. Tezin yazıldığı yıl 72 yaşında olan sanatçı, çalışmalarını halen Ankara'daki atölyesinde sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the original interpretation of landscape painting in the context of abstraction from nature in the works of artist Bünyamin Balamir, one of the important names of Contemporary Turkish art, and to reveal its place in Turkish Painting. The development movement of Contemporary Turkish Art is given in chronological order from the pre-Republic and post-Republic periods to the present day. The artist's artistic life has been examined since his childhood, and the factors that were effective in the beginning and development of his artistic adventure have been determined. The events that Balamir described as stimulating factors throughout his life have been evaluated with his personal interpretation within a cause-effect relationship. Information on the articles and books published by the artist has been shared; research and writings about the artist have been included. Balamir's technical and material researches that have changed over the years in the journey of creating his artistic language have been discussed, and the artists who inspired him in the formation of his style have been mentioned. The subjects of his works and the images he included in his works have been examined. A descriptive screening model has been used in the research. The universe of the study consists of all the artistic works that Bünyamin Balamir has produced from his education period to the present day. From these large works, a limited number of works were selected within certain criteria and a sample was created using the purposeful sampling method. The 25 original works of the artist, representing different periods and reflecting his abstract landscape approach, constituted the study sample, and the selected works made it possible to observe both the transformation in the artist's language of expression and to analyze how landscape painting was shaped through abstraction. The artist, who distances nature from its classical appearance, takes it to a different dimension and creates fantastic, imaginary landscapes. In addition, by feeding on the culture and art of the geography he lives in, he combines natural landscapes with objects belonging to Anatolian civilizations that lived thousands of years ago in his paintings with special symbol-images he includes in his paintings. In the example of Bünyamin Balamir, it is also revealed how artists actually transform cultural heritage. In his artistic journey shaped on the axis of human-nature-life, Bünyamin Balamir, who left behind his 52nd year in art as of the year the thesis was written, reflects the simple but deep aspects of life in his works with a plain and impressive narrative. The artist has developed a unique narrative language by blending mystery and fantasy fiction with clean, bright colors, original images and strong plastic values. With this unique approach, it is undoubtedly that Balamir will continue to inspire artists and art lovers for generations. It is of great importance that the meanings of the images and symbols used by the artist in his works are addressed not only through literature review but also directly with his own words; in terms of presenting his understanding of art, educational philosophy and sources of inspiration from the first person. In this respect, the study will be a qualified source not only for art lovers but also for students who will conduct research at an academic level. As a result of the research, it is determined that Bünyamin Balamir has an artist identity that expresses himself strongly through his works and is constantly renewing; It has been clearly demonstrated that with his unique style he opened up a different area within the tradition of landscape painting and made contemporary and original contributions to Turkish painting. The artist, who was 72 years old when the thesis was written, still continues his work in his studio in Ankara.