İstanbul'da demir dışı döküm sanayinde çalışanların algılanan liderlik davranışları ile iş doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The effect of perceived leadership behavior of employees in non- ferrous metal industry on job satisfaction in İstanbul, a quantitative research
- Tez No: 640957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI BEYHAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Liderin davranışları çalışanların iş doyumunu etkilemektedir. Bu araştırmanın temelde amacı işletmelerde algılanan liderlik davranışlarının çalışanların iş doyum düzeylerini arttırma yönündeki etkilerini incelemektir. Bu amaçla İstanbul'da demir dışı döküm sanayinde faaliyet gösteren mikro, küçük, orta ve büyük ölçekli 80 işletme işçi, ustabaşı ve üretim süreçlerinde çalışan 278 erkek çalışana anket uygulanmıştır. Anket formunda çalışanların bir yandan Minnesota İş Doyumu Ölçeği ile yaş, eğitim durumu, iş deneyimi, medeni durumu işteki pozisyonu gibi demografik değişkenlerin iş doyumu üzerindeki etkileri incelenirken diğer yandan algılanan liderlik davranışı ile iş doyumu arasındaki ilişki Liderlik Tarzı Davranış Ölçeği ile analiz edilmiştir. Anket sonuçları SPSS 18.0 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda liderlik tarzları ile iş doyumu arasında ilişki incelendiğinde çalışanların iş doyumları otoriter liderlikle negatif yönlü ve düşük, demokratik liderlikle pozitif yönlü ve orta, serbest bırakıcı liderlikle pozitif yönlü ve orta, dönüşümcü liderlikle pozitif yönlü ve orta ve etkileşimci liderlikle pozitif yönlü ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The behavior of the leader affects the job satisfaction of the employees. The main purpose of this research is to examine the effects of perceived leadership behaviors in increasing job satisfaction levels. For this purpose, a survey was conducted to 278 male employees working in as workers, foreman and other processes of production at the non-ferrous metal industry in Istanbul, 80 micro, small, medium and large scale enterprises. In the questionnaire form, while examining the effects of demographic variables such as age, educational status, work experience, marital status and job position on Minnesota Satisfaction Scale, on the other hand the relationship between perceived leadership behavior and job satisfaction was analyzed with the Leadership Style Behavior Scale. The results of the survey were analyzed by using SPSS 18.0 statistical program. As a result of the research, when the relationship between leadership styles and job satisfaction is examined, it was found that job satisfaction of employees is negative and low with authoritarian leadership, positive and moderate with democratic leadership, positive and moderate with laissez faire leadership, positive and moderate with transformational leadership, and positive and low with transactional leadership.