İstanbul'da ikamet eden ve çocuklarını uluslararası okula gönderen expatriate ebeveynlerin, sosyal, kültürel adaptasyon süreçleri ve uluslararası okulların bu alanlardaki rolü
The social and cultural adaptation process of expatriate parents residing in istanbul and the role of the international schools in the social adaptation process
- Tez No: 640961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışması ile amaçlanan, Türkiye'deki bir metropolde (İstanbul) ikamet eden ve çocuklarını uluslararası okula göndermeyi tercih etmiş olan expat ebeveynlerin sosyal ve kültürel hayata adaptasyonlarının, destek kaynaklarının, olası kültür şoklarının incelenmesi ve uluslararası okulun adaptasyon sürecindeki rolünün anlaşılmaya çalışılmasıdır. Böylece çok ayrı bir göçmen kategorisi olarak expat bireylerin (ebeveynler) sosyal adaptasyonlarına yönelik belirli çıkarımlarda bulunulacak ve uluslararası okulların sosyal adaptasyon süreçlerine etkisi anlaşılmaya çalışılacaktır. Çocukları için uluslararası eğitimi tercih etmiş olan bu expat velilerin, uluslararası okullar etrafında oluşan ilşkileri, bu ilişkilerin onları ne derce etkilediği ve kendi yerel kimliklerini farklılaştırma durumunun irdelenmesinin yanı sıra bir alt başlık olarak uluslararası okullar ile ilgili akademik, sosyal ve kültürel açıdan görüş ve düşünceleri ile ilgili görüş ve tecrübelerinden yararlanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the adaptation process and social life of a group of expat parents residing in Istanbul who opted to send their children to an international school. Thus, some implications will be made in order to understand the social adaptation processes of expat individuals and the role of international schools on this matter. As a subtitle, the opinions of those parents regarding the purpose/promise of international schools on raising“global citizens”will be questioned.