Değişen yeme pratikleri, beslenme alışkanlıkları ve diyet deneyimleri
Changing eating practises, food habits and dietary experiences
- Tez No: 640962
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN AKARÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Sosyoloji, Nutrition and Dietetics, Public Health, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın odak noktası yeme pratikleri ve beslenme alışkanlıklarının oluşumunda rol oynayan toplumsal faktörlerin belirlenmesidir. Ayrıca bu çalışma beslenme kaynaklı endişeler ve gıda korkusu ekseninde gıda tercihleri, beslenme önerileri ve diyet pratikleri üzerinde durmaktadır. Bireylerin diyet ya da beslenme önerilerine duydukları ihtiyacı, beslenme önerilerini takip etme ve uygulama sürecinde yaşadıkları deneyimler çerçevesinde kapsamlı bir saha çalışması ile derinlemesine incelemeyi hedeflemiştir. Çalışmanın amaçları doğrultusunda niteliksel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Düzenli olarak diyetisyene giden yirmi beş kişi ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Araştırmanın bulguları gıda tercihinde etkili olan toplumsal faktörler ve gıdalara yönelik algı ve tutumlar ekseninde belirli gıdalar ve beslenme biçimlerine korku ile yaklaşıldığını, ancak atfedilen olumsuz düşüncelerin her zaman azalan tüketim pratikleri ile ilişkili olmadığını göstermektedir. Diyet, kilo verme amacıyla yapıldığı kadar kilo alma korkusu nedeniyle de yapılmaktadır. Kilo alma korkusunun gelişmesinde son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen sağlıklı beslenme tartışmaları etkili olmaktadır. Sağlık ve beslenme arasındaki ilişkinin kabul edilmesiyle birlikte normal kilonun üzerinde olma hali, toplumdaki ideal beden ve güzellik algısı hakkındaki yargılara ek olarak sağlık ile ilgili korkuları da eklemiştir. Beslenmeye yönelik ev içi iş bölümünde olduğu gibi diyet deneyimlerinde de toplumsal cinsiyet açısından farklılıklar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to determine the societal factors that play a role in the formation of eating practices and food habits. Furthermore, this study focuses on food preferences, dietary recommendations, and practices in terms of nutritional anxieties and fear of food. It aimed to examine the needs of individuals for dietary or nutritional recommendations with a comprehensive field study within the framework of their experiences in following and implementing nutritional recommendations. A qualitative research was carried out for this study. Twenty-five in-depth interviews are made with people who visit a nutritionist regularly. Daily eating practices are so important to reveal possible food fears which existed in society. Results show that certain foods and forms of eating are created with fear in terms of societal factors, perceptions, and attitudes towards food that is effective in food preferences. However, negative attitudes toward certain foods are not always related to decreased consumption patterns. Dieting is done not only because of weight loss but also because of the fear of gaining weight. Healthy nutrition discussions influence attitudes and practices towards obesity, ideal body, beauty perception, and health-related fears. The results of the study also show that eating and diet experiences are different according to gender roles.