Romanization of urban spaces in Ephesus
Efes'in kentsel mekanlarının romanizasyonu
- Tez No: 640964
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA NAZİYET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Roma nüfuz alanının çeşitli toplumlar ve farklı kültürler üzerindeki yayılımı, eyaletlerde Romanizasyon olarak adlandırılan özgün bir kültürleşmeye yol açtı. İmparatorluk kültü, genel itibarıyla, hem bu kültürel değişimin bir göstergesi hem de kültürleşme sürecinde etkin rol almış bir unsur olarak kabul edilir. Asya eyaleti bağlamındaki imparatorluk kültü, bireylerin ve toplulukların kimliklerinin tanımlanmasında, kolektif belleğin yaratılmasında bir katalizör ve yerel halkın yabancı bir otoritenin kendi dünyalarına girmesini anlamlandırmasında etkili bir yol olarak, Roma yönetimi altındaki kültürleşmeyi kavramak için dikkate değer bir veri sunmaktadır. Sonuç olarak, bu kültürel değişim, özellikle imparatorluk kültüne uygun ortamların yaratılmasında tezahür ederek kentsel alanların başkalaşmasına neden olmuştur. Bu tezde, imparatorluk kültünün mimari biçimlerinin üretildiği imparatorluk ortamlarının analizi, Romanizasyon sürecini ve yerel halkın yeni bir bağlama yönelik çeşitli tepkilerini kavramak için ikna edici bir kaynak olarak ele alınmıştır. Bu çalışma, Roma dönemindeki Efes kentindeki kentsel mekanların dönüşümünde imparatorluk kültünün mimari dilinin rolünü, Augustus dönemi idari-kült merkezine odaklanarak incelemektedir. Böylelikle, Augustus dönemi kült merkezini kendi geniş kentsel bağlamında, daha büyük bir düzenin küçük bir bileşeni olarak, derinlemesine anlamak amacıyla kentsel mekanların deneyimsel bir analizi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Expansion of the Roman sphere of influence over various societies and heterogeneous cultures prompted a unique acculturation in the provinces that is referred to as Romanization. The imperial cult, in general, is considered to be both an indicator of this cultural change and an agent that took an effective role in the process of acculturation. The imperial cult in the provincial context of Asia provides a remarkable case to grasp the acculturation under Roman rule, as a catalyst of defining individuals' and communities' identity, creation of collective memory, and an effective way for the locals to make sense of the intrusion of a foreign authority into their world. Eventually, this cultural change resulted in the metamorphosis of the urban spaces that especially manifested in the creation of convenient places for the accommodation of the imperial cult. In this thesis, the analysis of the imperial settings in which the architectural forms of the imperial cult were generated is treated as a convincing resource to grasp the process of Romanization and the various reactions of the local population to a new context. With a focus on the Augustan administrative-cult center, the project analyzes the role of the architectural language of the imperial cult in the metamorphosis of urban spaces in Roman Ephesus. In doing so, an experiential analysis of the urban spaces is provided to have a thorough understanding of the Augustan cult center within its larger urban context as a smaller component of a grander scheme.