İki parçalı uzaya gömülü üç boyutlu cisimlere ilişkin terssaçılma probleminin born yaklaşımı tabanlı ve kontrastkaynak tabanlı yöntemlerle çözümü
Solution of inverse scattering problems related to three dimensional objects buried into two half-sapce media via born approximation and contrast source based methods
  1. Tez No: 640979
  2. Yazar: RIZA ERHAN AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ALTUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yapılan tez çalışmasında iki parçalı uzaya gömülü üç boyutlu cisimlerin elektromanyetik ve geometrik özelliklerinin belirlenmesine yönelik ters elektromanyetik saçılma problemi ele alınmıştır. Problemin çözümü için, Born Yaklaşımı tabanlı yöntemler olan DBIM, VBIM, bunların alt uzay tabanlı versiyonları olan SDBIM ve SVBIM ile kontrast kaynak tabanlı yöntemler olan CSI ve bunun genişletilmiş versiyonu olan ECSI yöntemleri ayrı ayrı uygulanmış ve performans açısından karşılaştırılmıştır. SDBIM ve SVBIM yöntemlerinin tabaklı ortamlara gömülü ve üç boyutlu cisimlere ilişkin ters saçılma problemlerine uygulanmasını içeren bir çalışma literatürde mevcut değildir. Ayrıca ele alınan Born Yaklaşımı tabanlı yöntemlerin çözüm algoritmalarına en iyi uyum (best fit) olarak adlandırılan ve tez çalışmasında geliştirilen bir iyileştirme önerilmiştir. Sunulan sayısal sonuçlar ile önerilen iyileştirmenin katkısı ortaya koyulmuştur. Farklı geometrik ve dielektrik senaryolar için sayısal sonuçlar verilerek yöntemlerin yeniden yapılandırma (reconstruction) başarıları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, the problem of inverse electromagnetic scattering to determine the dielectric and geometric properties of three-dimensional objects embedded in two-part space media has been discussed. For the solution of the problem, Born approach-based methods DBIM, VBIM, their subspace-based versions SDBIM and SVBIM, and contrast source-based methods CSI and its extended version, ECSI methods have been applied separately and compared in terms of their performance. A study involving the application of SDBIM and SVBIM methods to inverse scattering problems embedded in stratified media and three dimensional objects has not been found in the literatüre. In addition a developer, called best-fit, that provides an improvement in Born-based algorithms has also been proposed in this study. The numerical results presented and the contribution of the proposed improvement have been revealed. Numerical results are given for different geometric and dielectric scenarios, and the reconstruction successes of the proposed methods are compared.