Trombonda entonasyonu etkileyem faktörler üzerine teknik çalışmalar
Technical exercises on the factors which effect the intonation on Trombone
- Tez No: 640983
- Danışmanlar: PROF. SEYHAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada trombon çalarken entonasyon bozukluklarına neden olabilen faktörlere değinilmektedir. Bakır nefesli çalgılar ailesinde perdesiz bir çalgı olan trombonda kulis borusunun uzunluğu değişkendir. Çalgının bu özelliği hatasız ve doğru entonasyon ile çalınmasına olanak sağlar. Tromboncunun entonasyon alanında kendini geliştirmesi çalgıda ustalaşmanın vazgeçilmez unsurlarındandır. Bu nedenle bu tez kapsamında, trombonda entonasyon sorunları ve çözüm yollarının sunulması amaç edinilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde trombonun genel yapısı hakkında bilgi verilmektedir. Bu bağlamda çalgının kökeninden başlayarak tarihsel süreç içerisindeki gelişimi incelenmektedir. İkinci bölümde trombonda entonasyon sorunlarına neden olabilecek aşırı zorlama, ergonomi, denge, havayı kullanma, ağız şekli gibi etkenler ayrı başlıklar altında açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde ise trombonda entonasyon sorunuyla ilgili çözüm yolları, teknik açıklamalar ve örnekler ile gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, factors that may cause intonation disorders during trombone playing are discussed. Trombone is a fretless instrument in the family of brass instruments; the length of the slide can be altered and this feature allows the instrument to be played flawlessly and with correct intonation. The trombone player's improvement in intonation is an indispensable milestone to master the instrument. Therefore this thesis is aimed to present the intonation problems and solutions in trombone. In the first part of the study, information about the general structure of the trombone is given. In this context, the development of the instrument in the historical process starting from its origin is examined. In the second section, factors such as excessive strain, ergonomics, balance, air use, mouth shape that may cause intonation problems on the trombone are explained under separate headings. In the third part, solutions to the intonation problem on trombone are shown with technical explanations and examples.