Gayb ve fiten hadisleri çerçevesinde Medine-i Münevvere
Madinah al Munavvara with in the framework of the hadith of gayb and fitna (Fitan)
  1. Tez No: 641000
  2. Yazar: HATİCE GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
“Gayb ve Fiten Hadisleri çerçevesinde Medine-i Münevvere”adlı çalışma genel olarak fitne ve gayb kavramı, fiten ve gayb hadisleri ve ilgili eserlerin içinde açılmış fiten ve gayb bölümlerinin incelenmesi ile Medine şehrinin hakkında özet bilgiler verilmesini kapsamaktadır. Medine-i Münevvere hakkında fiten hadislerinin incelenmesi daha çok ikinci bölümde geçmektedir. Çalışma giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi, kapsamı ve yöntemini ele alınmaktadır. Birinci bölümde Medine'nin fiziki konumu, Peygamber öncesi ve sonrası mukayese edilerek Medine tarihi muhtasar bir şekilde ele alınmıştır. İkinci bölümde gayb ve fiten kavramları açıklanarak, Medine hakkındaki gayb ve fiten rivayetleri incelenmekte ve bu rivayetlerin hangi bağlamda kullanıldıkları araştırılmaktadır. Sonuç bölümünde ise çalışma süresince elde edilen bulgular neticesinde değerlendirmelerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The work titled“Madinah al munavvara within the framework of the hadith of gayb and fitna(fitan)”generally includes the concept of fitna and gayb, examination of the fitna and gayb hadiths and the sections of the fitna and gayb, which were presented in the related works, lastly giving brief information about the city of Medina. However, examination of the fitnah and unseen hadiths about Madinah al munavvara is mostly in the second chapter. This study consists of two chapters. In the introduction be addressed the subject, purpose, importance, the scope, method of research. In the first chapter, the physical location of Medina is compared before and after the Prophet, and the history of Medina is discussed concisely. In the second part the concept of the fitan and gayb are explained and the narrations of gayb and fiten, which are narrated about Madinah, are examined and it is tried to investigate in which context these narrations are used. In conclusion chapter, evaluations were made as a result of the findings obtained during the study.