Mustafa Sabri Efendi ve gayb âlemine dair kavramlarla ilgili görüşleri
Mustafa Sabri Efendi and his opinions on the concepts on the reality of the gayb
- Tez No: 737609
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Osmanlı Devleti'nin topraklarında yetişen değerli bir Ehl-i sünnet âlimi olan Mustafa Sabri Efendi'nin gayb âlemine dair kavramlarla ilgili görüşlerini incelemektir. Bu sebeple çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Mustafa Sabri'nin hayatından ve ilmî kişiliğinden bahsedilmektedir. İkinci bölümde gayb kavramının tanımı, Kur'an-ı Kerîm'de gayb kavramının önemi ve yeri, gaybın ontolojik varlığı ve gayba dâhil olan bazı kavramlar ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde ise Mustafa Sabri Efendi'nin gayb anlayışına dâhil olan kavramlara yönelik düşünceleri incelenmektedir. Vahiy, nübüvvet, mûcize, kader, ölümden sonra dirilme gibi konularda Mustafa Sabri Efendi'nin görüşlerini desteklemek için öne sürdüğü deliller ve ortaya koyduğu yorumlar analiz edilmektedir. Çalışmanın sonucunda ise Mustafa Sabri Efendi'nin bu kavramlara yaklaşımı ve düşüncelerini dayandırdığı aklî ve naklî delillerden yola çıkarak İslam âlemine ilmî katkılarından bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the views of Mustafa Sabri Efendi, a valuable Ahl as-sunna scholar who grew up in the lands of the Ottoman Empire, about the concepts of the unknown world. For this reason, the study consists of three parts. In the first chapter, Mustafa Sabri's life and scientific personality are mentioned. In the second part, the definition of the concept of the unknown, the importance and place of the concept of the unknown in the Qur'an, the ontological existence of the unknown and some concepts included in the unknown are discussed. In the third part, Mustafa Sabri Efendi's thoughts on the concepts included in the understanding of the unknown are examined. The evidences and interpretations put forward by Mustafa Sabri Efendi on subjects such as revelation, prophecy, miracle, destiny, resurrection after death are analyzed. As a result of the study, the scientific contributions and services of Mustafa Sabri Efendi to the Islamic world are mentioned, based on the mental and narrative evidence on which Mustafa Sabri Efendi's approach to these concepts and his thoughts are based.