Z kuşağı ile iletişimde popüler kültür öğeleri: K-pop örneği
Popular culture elements in communication with generation Z: The case of k-pop
  1. Tez No: 641001
  2. Yazar: PELİN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, 1995-2010 yılları arasında doğan K-Pop dinleyicisi Z Kuşağı üyelerinin popüler kültür ürünlerinden beklentisinin, K-Pop'a olan ilgisinin sebeplerinin neler olduğunun ve bu kapsamda Z Kuşağı ile iletişimin nasıl olması gerektiğinin açıklanmasıdır. Genel amaçlar doğrultusunda dokuz adet alt amaç oluşturulmuştur. Araştırmanın sonuçları, genel ve alt amaçların başlıklar halinde verilmesiyle bölümlere ayrılarak yazılmıştır. Araştırmanın deseni açımlayıcı sıralı karma yöntem deseni olarak belirlenmiş ve amaçlara ulaşmak için önce literatür taraması yapılarak bir yol haritası çizilmiş, nicel veri toplama tekniği olan anketin, 185 K-Pop dinleyen Z Kuşağı üyesi bireye uygulanmasıyla ilk aşamasını gerçekleştirilmiştir. Ardından ise nicel verilerin ışığında nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile desteklenmiştir. Uygulanan anket beş bölümden oluşmaktadır ve elde edilen verilerin analizi PAWS Statistics 18 programında yapılmıştır. Verilerin analiz edilmesi sürecinde Ki-Kare (Chi square), çapraz tablo ve frekans analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Z Kuşağının popüler kültür ürünlerinden beklentilerinin, bir takım özellikler dizisi olduğu, K-Pop'a olan ilgilerinin sebebinin, Z Kuşağının sevdiği şarkılardaki bazı özelliklerin K-Pop şarkılarında bulunması, K-Pop kliplerinin ideal klip algılarına uyması, K-Pop'un, Z kuşağının moda olma unsuru olarak nitelendirdiği özellikleri barındırması ve K-Pop gruplarının samimi ve içten görülerek yakın hissedilmesi olduğu ortaya çıkmıştır. Z Kuşağı ile iletişimin ise moda olan kelimeler ve kalıplar kullanılarak, gerçekçi olunarak, etkileyici davranarak, kararlarına ve tercihlerine saygı duyularak, olumsuz bir dil kullanılmadan ve önyargı ile yaklaşımladan olması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Main purposes of this research are to define what are the expectations from popular culture products, to better understand the cause of interest about K-Pop, to define how to communicate Z generation members, to signify relation between K-Pop and generation's characteristics in Z generation members that are born between 1995 and 2010 in Turkey. According to main goals, there are 9 sub goals defined. Results of this research divided into sections with main and sub-goals given as headings. Explanatory sequential mixed methods are chosen for this research's pattern and in order to reach the determined goals, this study, which was firstly searched for literature, was carried out by applying survey as first step, which is a quantitative data collection technique, to 185 Z generation members. After that, in the light of quantitative data obtained by survey, research supported with semi-structured interview technique that is part of qualitative research methods. Survey consists of 5 sections and data analysis are performed by PAWS Statistics 18 software. Chi square, cross table and frequency analysis are used for analyzing data. According to the results of this research the following findings were found; Z generation's expectations from pop culture products are a set of features, the reason for their interest in K-Pop is that some features in Generation Z's favorite songs are also can be seen in K-Pop songs, K-Pop music videos match with the ideal music video norms, K-Pop's containtion of key features that Z generation describes as an element of fashion and feeling close to the K-Pop groups which are appear sincere, connection between characteristics of Z generation and K-Pop is related with the usage of social media, there are similarities between K-Pop features and generation's ways of thinking about certain points and expectations from pop culture products.