İnterkondiler çentik açısı ve tibial slope açısı ölçümleri ile ön çapraz bağ yaralanması arasındaki ilişkinin manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of intercondylar notch angle and tibial slope angles in relation with acl injury: Magnetic resonance imaging study
- Tez No: 641061
- Danışmanlar: UZMAN YILDIRAY SAVAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET AMAÇ: Ön çapraz bağ yaralanması gelişen hasta grubu ile aynı yaş aralığında sağlıklı kontrol grubu arasında interkondiler çentik açısı (İÇA), medial ve lateral tibial slope açısı (MTSA-LTSA) ve yaralanma insidensi arasındaki ilişki ve aynı zamanda kadın-erkek cinsiyeti ve yaş ile ilişkisinin değerlendirilmesi. Ayrıca hasta ve kontrol gruplarında femoral çentik genişliği (FNW), interkondiler genişlik (ICW) ölçümleri ve bu iki ölçümün oranı yani çentik genişliği oranı (NW Ratio) hesaplandı. Böylece femoral çentik genişliği dar olan veya çentik genişliği oranı (NW Ratio) ≤0,27 olanlarda ön çapraz bağ yırtılma riskinin belirgin artış gösterip göstermediği değerlendirildi. Dizler femoral çentik şekline göre A, U ve W tipi olmak üzere üç gruba ayrıldı ve hangi grupta ön çapraz bağ yırtılma riskinin daha yüksek olduğunu bulmayı hedefledik. MATERYAL VE METODLAR: Çalışma Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran hastalar arasından seçilmiş olup hasta grubu ön çapraz bağ (ÖÇB) yırtığı olan, sağlıklı kontrol grubu ise ÖÇB sağlam ancak diz ağrısı/meniskopati ön tanıları ile başvurmuş 01.01.2016- 15.11.2019 tarihleri arasında çekilmiş olan diz manyetik rezonans görüntülerinin (MRG), retrospektif olarak değerlendirilmesi ile yapılmıştır. Bu görüntülerde interkondiler çentik açısı (İÇA), medial tibial slope açısı (MTSA), lateral tibial slope açılarının (LTSA) ölçümleri ayrıca femoral çentik genişliği (FNW), interkondiler genişlik (ICW) ölçümleri ile çentik genişliği oranı (NW Ratio) ve femoral çentik şekline göre dizin tiplendirilmesi olarak yapılmıştır. Çalışmamıza 198 erkek, 34 kadın toplam 232 hasta, 144 erkek, 37 kadın toplam 181 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 413 kişi dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol her iki grupta da 20-40 yaş aralığındaki erkek ve kadınlar çalışmaya alınmıştır. 20yaş altı ve 40yaş üstünde olanlar, ayrıca bu yaş aralığında olup, daha önce diz ligament yaralanması geçirmiş, diz cerrahisi geçirmiş, diz deformitesi olan (genu varum/ genu valgum), femur veya tibiada kırılma veya osteoartriti olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. BULGULAR: Hasta grubunun yaş ortalaması 32,27±6,09, kontrol grubunun yaş ortalaması 31,3±6,15 idi. Hasta grubunda erkek hasta sayısı 198 %85,34, kadın hasta sayısı 34 %14,66 idi. Kontrol grubunda erkek hasta sayısı 144 %79,56, kadın hasta sayısı 37 %20,44 olup Kontrol ve çalışma gruplarının yaş ortalamaları ve cinsiyet dağılımları istatistiksel olarak homojendi. Çalışma grubunun INA ortalamaları kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük (p=0,0001), Çalışma grubunun Lateral TSA ortalamaları kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,002). Kontrol ve çalışma gruplarının Medial TSA ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p=0,419). Çalışma grubunun FNW ortalamaları kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük (p=0,0001), çalışma grubunun NW Ratio ortalamaları kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p=0,0001). Kontrol ve çalışma gruplarının tip dağılımları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p=0,169). SONUÇ: ÖÇB yaralanmasının belirleyicileri için INA, Lateral TSA, FNW ve NW Ratio değişkenleri ile Logistik Regresyon analizi yapılmıştır. INA düşüklüğü (p=0,0001) , Lateral TSA yüksekliği (p=0,0001), FNW düşüklüğü (p=0,021) ve NW Ratio düşüklüğü (p=0,0001) istatistiksel olarak anlamlı faktörler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: To evaluate the relationship between intercondylar notch angle (INA), medial tibial slope angle (MTSA) and the lateral tibial slope angle (LTSA), between the patient group who developed anterior cruciate ligament (ACL) injury and the healty control group at the same age and the incidence as well as the the relationship between gender and age. In addition femoral notch width (FNW), intercondylar width (ICW) measurements and the ratio of these two measurements named the notch width ratio (NW Ratio) were calculated in the patient and control groups. Thus it was evaluated whether the risk of ACL rupture increases significantly in those with narrow FNW or NW Ratio ≤0,27. And finally we divided the knees in to tree groups as A, U and W types according to the femoral notch shape and we aimed to find which group had a higher risk of ACL rupture. MATERIALS AND METHODS: The study was selected from patients who applied to Haseki Training and Research Hospital and the patient group was taken from 01.01.2016 to 15.1.2019 with ACL rupture and the healty control group with a preliminary diagnosis of knee pain/ meniscopathy. Knee magnetic resonance imaging (MRI) were made by retrospective evaluation. In these images measurement of INA, MTSA, LTSA as well as FNW, ICW and NW Ratio. And to classify the kness according to the shape of as A, U and W. Total of 413 people including 198 men, 34 women 232 patients and 144 men, 37 women 181 healty control group were included in our study. Patients and control group both men and women in the 20-40 age range were included in the study. Patients under the age of 20 and over 40, as well as in those age range but who have previously had knee ligament injury, had knee surgery, had knee deformity (genu varum/ genu valgum), patients with fracture in the femur or tibia or had osteoarthritis were excluded from the study. RESULTS: The mean age of the patient group was 32,27±6,09, and the mean age of the control group was 31,3±6,15. The number of male patients of the study group was 198 85,34 % , the number of female patients was 34 14,66 %. The number of male patients in the control group was 144 79,56 %, the number of female patients in the control group was 37 20,44 %. The mean age and gender distribution of the control and study groups were statistically homogeneous. The INA averages of the study group were statistically significantly lower than the control group (p=0,0001). LTSA averages of the study group were statistically significantly higher than the control group (p=0,002). No statistically significant difference was observed between MTSA averages of the control and study groups (p=0,419).The FNW averages of the study group were statistically significantly lower than the control group (p=0,0001). The NW Ratio averages of the study group were statistically significantly lower than the control group (p=0,0001). No statistically significant difference was observed between the type distrubitions of the control and study groups (p=0,169). CONCLUSIONS: Logistic Regression analysis was performed with INA, LTSA, FNW and NW Ratio variables for the determinants of ACL rupture. Low INA (p=0,0001), high LTSA (p=0,0001), low FNW (p=0,021) and low NW Ratio were statistically significant factors.