Obstrüktif pyelonefritli hastalarda perkütan nefrostomi ve üreteral stentin karşılaştırılması
Comparison of percutaneous nephrostomy and ureteral stent in patients with obstructive pyelonephritis
  1. Tez No: 641060
  2. Yazar: HAKAN ANIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER GÖKHAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Obstrüktif pyelonefrit vakalarında uygulanan iki farklı drenaj yöntemi olan perkütan nefrostomi (PN) ve retrograd üreteral double-J (DJ) stent takılmasını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde Ocak 2017- Mart 2020 tarihleri arasında obstrüktif pyelonefrit nedeniyle retrograd üreteral DJ stent ve PN takılan hastaların verileri retrospektif olarak analiz edildi. Hastalar drenaj yöntemine göre iki gruba ayrıldı. Dışlanma kriterlerleri sonrası 107 hasta çalışmaya dahil edildi. Gruplar intraoperatif ameliyat ve skopi süresi, postoperatif enfeksiyon parametrelerinin normale dönme zamanı, yatış süresi, gözlenen komplikasyonlar gibi verilerle karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 107 hastanın ortalama yaşı 50,1±16 olup, kadın erkek oranı 52/55 (0,94) idi. Toplamda 56 hastaya DJ stent, 51 hastaya PN uygulandı. İntraoperatif verilerde operasyon süresi ve skopi süresi DJ üreteral stent grubunda anlamlı olarak daha kısa bulundu (p˂0,001). Postoperatif dönemde enfeksiyon parametrelerinin normale dönüş zamanları incelendiğinde beyaz küre DJ stentli hasta grubunda stent uygulanması sonrası ortalama 3,7±1,6 günde normale döner iken, PN uygulanan grupta ortalama 3,3±1,4 günde normal aralığına dönmüştür. Bu fark istatistiksel anlamlı bulunmamıştır (p=0,258). Drenaj yöntemleri arasında CRP, prokalsitonin ve ateşin normale dönme zamanlarında da istatistiksel anlamlı farklılık saptanmamıştır (sırasıyla p=0,48, 0,98, 0,15). Prosedürlere bağlı gelişen komplikasyonlar DJ stent grubunda Clavien-Dindo sınıflamasına göre %51,2 iken, PN grubunda %31,4 olarak saptanmıştır (p=0,078). Sonuç: Obstrüktif pyelonefritlerde retrograd üreteral DJ stent ve PN drenaj yöntemlerinin enfeksiyon parametrelerinin normal aralıklarına dönmesi üzerine etkinlikleri benzerdir. DJ stent operasyon ve skopi süresi açısından PN'ye üstündür. Komplikasyonlar DJ stent grubunda daha fazla gözlense de fark anlamlı bulunmamıştır. Her iki yöntem obstrüktif pyelonefrit vakalarında güvenle kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare percutaneous nephrostomy (PCN) and retrograde ureteral double-J (DJ) stent procedures, which are two different drainage methods in the obstructive pyelonephritis patient group. Materials and Methods: The data of patients with retrograde ureteral DJ stent and PCN adminestered to our clinic with obstructive pyelonephritis between January 2017 and March 2020 were analyzed retrospectively. The patients were evaluated in two groups respect to the drainage method. After exclusion criteria, 107 patients were included in the study. The groups were compared in terms of intraoperative surgery and fluroscopy duration, normalization of postoperative infection parameters, duration of hospitalization, and observed complication. Results: The average age of 107 patients included in the study was 50.1 ± 16, and the ratio of males to females was 52/55 (0.94). A total of 56 patients underwent double-J (DJ) stent insertion and 51 patients underwent PCN. The most common cause of the etiology was urolithiasis (98%). The duration of surgery and the fluoroscopy were significantly shorter in the DJ ureteral stent insertion group (p˂0,001). In the postoperative period inte group with DJ stent white blodd cell count returned to normal in the patient group with DJ stent, after an average of 3.7 ± 1.6 days, while an average of 3.3 ± 1.4 days in the PCN returned to its normal range. The difference being not statistically significant (p = 0.258). No statistically significant differencewas found between the drainage methods in terms of CRP, procalcitonin and fever during normalization (p = 0.48, 0.98, 0.15, respectively). Procedure-dependent complications were in 51,2% of the DJ stent versus 31.4% in the PCN group according to Clavien-Dindo classification (p = 0.054). Conclusion: The efficacy of retrograde ureteral DJ stent and PN treatment was appeared to be similar in terms of normalization of the infection parameters in obstructive pyelonephritis. DJ stent insertion was superior to PCN drainage when duration of surgery and fluoroscopy time was considered. Although complications were more common in the DJ stent insterted group, the difference was not found to be significant. Both methods can be used safely in cases of obstructive pyelonephritis.