Lokal ileri rektum kanserinde prognostik ve neoadjuvant tedaviye yanıtı predikte eden faktörler
Prognostic and predictive factors for neoadjuvant treatment in patients with locally advanced rectum cancer
  1. Tez No: 641062
  2. Yazar: MEHMET ACUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı; neoadjuvant tedaviye yanıtı öngören klinik, labaratuvar, radyolojik ve histopatolojik parametreleri belirlemek ve regresyon greydinin hastaların klinik özellikleriyle, rezeksiyon materyallerindeki histopatolojik özelliklerle ve preoperatif laboratuvar bulgularıyla ilişkisinin araştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 2015-2018 yılları arasında Antalya Eğitim Araştırma Hastanesinde neoadjuvant kemoradyoterapi gören lokal ileri evre 51 (K/E:20/31) rektum kanserli hasta alındı. Hastaların demografik özellikleri, tedavi öncesi labaratuvar parametreleri (CEA,CA 19-9, albümin, LDH, hemoglobin, lenfosit sayısı, trombosit sayısı), endoskopik biyopsi materyallerindeki tümör histolojik greyd, ülser ve nekroz, tedavi sonrası rezeksiyon materyallerindeki lenfovasküler ve perinöral invazyon, intratümöral lenfositik yanıt derecesi ve tumor greydi incelendi. Post-operatif tümörün yanıt derecelendirmesi Modifiye Ryan Regresyon Sistemine göre gruplandırıldı. Patolojik yanıt durumuna göre sayısal değişkenler non-parametrik testlerle kıyaslandı. Patolojik yanıt derecelendirmesi arasındaki frekans farklılıkları Ki-kare testi ile araştırıldı. Patolojik yanıtları predikte eden faktörleri ortaya koymak için çok değişkenli regresyon analizleri yapıldı. Kaplan-Meier yöntemi ile sağkalım analizleri yapıldı. BULGULAR: Median yaş 64±12.4 (27-87) yıldı. Radyolojik yanıt oranı %68.3 idi. Hastaların %33'ünde tam ve tama yakın patolojik yanıt görüldü. Regresyon derecelerine göre hastalar 3 gruba ayrıldı: Grup 1: tam ve tama yakın yanıt, Grup2: kısmi yanıt, Grup3: minimal ya da yanıt yok. Üç grup arasında klinik özellikler benzerdi. Rezeksiyon materyalinde lenfovasküler invazyon grup 3 de daha fazlaydı. Serum CEA düzeyi grup 1'de diğer diğer gruplardan daha düşüktü. Trombosit lenfosit oranı grup 3 de grup1'den anlamlı yüksekti. Perinöral invazyon varlığı, nötrofil lenfosit oranının 2.8 üzeri olması ve trombosit lenfosit oranının 135 üzerinde olması patolojik yanıtı predikte ettiği görüldü. Hastaların median takip süresi 26 (aralık 3-97.2) aydı. Median hastalıksız sağkalım (DFS) 19.58±4.6(%95 CI:10.5-28.67) ay. Median toplam sağkalıma (OS) ulaşılamadı, sırasıyla 2 ve 3 yıllık OS oranları %86 ve 70 olarak hesaplandı. Regresyon grupları arasında anlamlı sağkalım farkı görülmedi. SONUÇ: Lokal ileri rektum kanserleri neoadjuvan tedavi öncesi perinöral invazyon yüksek TLR ve NLR patalojik yanıtı predikte eden faktörlerdi. Serum CEA yüksekliği ve LVI varlığı grup3'de daha fazlaydı. Radyolojik yanıt alınan hastaların bir kısmında patolojik tam yanıta ulaşılamadı. ANAHTAR KELİMELER: Lokal ileri rektal kanser, neoadjuvan kemoradyoterapi, regresyon greydi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The purpose of our study; To determine the clinical, laboratory, radiological and histopathological parameters that predict the response to neoadjuvant therapy, and also to investigate the relationship between the clinical features of the patients, histopathological features in resection materials and preoperative laboratory findings. MATERIALS AND METHODS: A total of 51 (F/M: 20/31) patients with locally advanced rectal cancer (79% T3-4, 77% node positive) who received neoadjuvant chemoradiotherapy between 2015-2018 in Antalya Training and Research Hospital were included in the study. Demographic characteristics of patients, pre-treatment laboratory parameters (CEA, CA 19-9, albumin, LDH, hemoglobin, lymphocyte and thrombocyte count), tumor histological greyd, ulcer and necrosis status in endoscopic biopsy materials, lymphovascular perineural invasion presence, degree of intratumoral lymphocytic response and tumor grade were examined. Post-operative tumor response rating was grouped according to the Modified Ryan Regression System. According to the pathological response status, numerical variables were compared with non-parametric tests. Frequency differences between pathological response grading were investigated by Chi-square test. Multivariate regression analyzes were performed to reveal the factors predicting pathological responses. Survival analyzes were performed using the Kaplan-Meier method. RESULTS: Median age was 64 ± 12.4 (27-87) years. Radiological response rate was 68.3%. Complete and nearly complete pathological response was observed in 33% of the patients. The patients were divided into 3 groups according to their regression grade: Group 1: complete and nearly complete response, Group2: partial response, Group3: minimal or no response. Clinical features were similar among the 3 groups. However, lymphovascular invasion was higher in group 3 in the resection material. Serum CEA level was lower in group 1 than other groups. Platelet lymphocyte ratio was significantly higher in group 3 than group 1. Presence of perineural invasion, neutrophil lymphocyte ratio above 2.8 and thrombocyte lymphocyte ratio above 135 were observed to predict pathological response. The median follow-up period of the patients was 26 (range 3-97.2) months. Median disease-free survival (DFS) 19.58 ± 4.6 (95% CI: 10.5-28.67) months. Median OS could not be reached, 2 and 3-year OS rates were calculated as 86 and 70%, respectively. There was no significant difference in survival between the regression groups. CONCLUSION: Locally advanced rectal cancers before neoadjuvant treatment were high in perineural invasion, high TLR and NLR were the factors that predicted pathological response. Higher Serum CEA levels and LVI were more frequent in group 3. Pathological complete response could not be achieved in some patients with radiological response