Migrenli bireylerde duyusal modülasyon ve duyu temelli nöromotor performansın incelenmesi
Investigation of sensory modulation and sensory-based neuromotor performance in individuals with migraine
- Tez No: 641111
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, Adolesan ve yetişkin migrenli bireylerin duyusal işlemleme becerilerinin ve nöromotor performanslarının incelendiği ve migrenli bireylerin duyu profilleri ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkisini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya yaşları ve cinsiyetleri eşleştirilmiş 18-55 yaşları arasında 50 migrenli ve 50 sağlıklı birey katıldı. Bireylerin duyusal işlemleme becerilerini değerlendirmek için Adolesan/Yetişkin Duyu Profili anketi, nöromotor performansın değerlendirilmesi için Nöromotor Performansın Klinik Gözlemi anketi, yaşam kalitesi değerlendirmesi için SF 36 Yaşam kalitesi ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study examines the sensory processing skills and neuromotor performances of adolescents and adults with migraine and It was planned to examine the relationship between profiles and quality of life. Fifty individuals with migraine and 50 healthy individuals aged between 18-55, whose age and gender were matched, participated in the study. The Adolescent / Adult Sensory Profile questionnaire was used to evaluate the sensory processing skills of the individuals, the Clinical Observation of Neuromotor Performance questionnaire for the evaluation of neuromotor performance, and the SF 36 Quality of Life scale for the quality of life assessment.