Kemoterapi alan hastalara neuman sistemler modeli'ne göre verilen eğitim ve izlemin öz yeterlilik ve semptom kontrolüne etkisi
The effect of training and follow-up on self-efficacy and symptom control according to neuman systems model for patients receiving chemotherapy
  1. Tez No: 641110
  2. Yazar: GÜL DURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYHAN ÇITLIK SARITAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kemoterapi Alan Hastalara Neuman Sistemler Modeli'ne göre Verilen Eğitim ve İzlemin Öz Yeterlilik ve Semptom Kontrolüne Etkisi Amaç: Araştırma, kemoterapi alan hastalara Neuman Sistemler Modeli'ne göre verilen eğitim ve izlemin öz yeterlilik ve semptom kontrolüne etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma randomize kontrollü deneysel çalışma modeli düzeninde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Turgut Özal Tıp Merkezi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Medikal Onkoloji Ayaktan Kemoterapi Ünitesine başvuran Malatya il merkezinde ikamet eden, en az bir kemoterapi kürü alan yetişkin hastalar oluşturmuştur. Örneklemini ise; 52 deney ve 50 kontrol grubu olmak üzere 102 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında deney ve kontrol grubuna ön testte Hasta Bilgi Formu, KDE-KV ve ESTÖ, son testte KDE-KV ve ESTÖ kullanılmıştır. Deney grubu hastalarına Neuman Sistemler Modeli'ne göre hazırlanan bireysel eğitim programı uygulanmış, hastalara eğitim kitapçığı verilmiş ve 12 hafta boyunca izlem yapılmıştır. Kontrol grubu hastalarına herhangi bir girişim uygulanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Training and Follow-Up on Self-Efficacy and Symptom Control According to Neuman Systems Model for Patients Receiving Chemotherapy Aim: The research was conducted to determine the effect of education and follow-up given to patients receiving chemotherapy according to NSM on self-efficacy and symptom control. Material and method: The research was carried out in the order of semi-experimental study model with pretest-posttest control group. The population of the study consisted of adult patients who received at least one chemotherapy living in the city center of Malatya, who applied to the Medical Oncology Outpatient Chemotherapy Unit of Turgut Özal Medical Center Department of Internal Medicine. The sample is; It consisted of 102 patients, including 52 experimental and 50 control groups. In the collection of the data, the Patient Information Form, CIS-CV and ESAS were used. Individual education program prepared according to NSM was applied to the experimental group patients, and a training booklet was given to the patients and they were followed up for 12 weeks.