Birinci basamağa başvuran yaşlı bireylerde başarılı yaşlanma ile yaşam doyumu arasındaki ilişki
Relationship between successful aging and life satisfaction in elderly individuals applying to primary care
- Tez No: 641115
- Danışmanlar: PROF. DR. RABİA HACIHASANOĞLU AŞILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Başarılı yaşlanmada yaşam doyumu önemli bir belirleyicidir. Bu araştırma birinci basamağa başvuran yaşlı bireylerde başarılı yaşlanma ile yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ilişki arayıcı özellikte olan bu araştırmanın evrenini Erzincan il Merkezinde bulunan üç aile sağlığı merkezine herhangi bir sebeple Ocak 2019-Mayıs 2019 tarihleri arasında başvuran 65 yaş ve üzeri yaşlı bireyler oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş, ilgili Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran araştırmaya alma/ dışlama ölçütlerini karşılayan 379 yaşlı birey araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Tanımlayıcı Soru Formu, Başarılı Yaşlanma Ölçeği (BYÖ) ve Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) ile yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Bulgular: Bireylerin yaş ortalamasının 70.87±5.61 olduğu bulunmuştur. Yaşlıların BYÖ toplam puan ortalamasının 53.54±8.43, YDÖ puan ortalamasının 10.85±4.14 ve %38'inin yüksek düzeyde yaşam doyumuna sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Satisfaction with life is an important determinant of successful aging. This study was conducted to reveal the relationship between successful aging and life satisfaction in older individuals who presented to primary care. Material and Method: The population of this descriptive correlational research consisted of individuals aged 65 years and over who presented for any reason to three Family Health Centres in Erzincan Province Center between January 2019 and May 2019. No sampling was attempted; 379 older individuals who presented to the related family health centres between the said dates and who met the inclusion criteria were included in the study sample. The study data were collected using the face-to-face interview method with the help of a Descriptive Questionnaire, the Successful Aging Scale (SAS) and the Satisfaction with Life Scale (SWLS). Results: The mean age of the individuals was 70.87±5.61. The elderly had a mean SAS total score average of 53.54±8.43, a mean SWLS score of 10.85±4.14 and 38% of them had a high level of satisfaction with life.