Profesyonel erkek voleybol oyuncularında omuz kas kuvveti ve smaç servis hızı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assesment of the relationship between shoulder muscle strength and jump spin serve velocity in professional male volleyball players
- Tez No: 641116
- Danışmanlar: PROF. DR. İREM DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Akay, B., Profesyonel Erkek Voleybol Oyuncularında Omuz Kas Kuvveti ve Smaç Servis Hızı Arasındaki İlişkinin Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Fizyoterapistliği Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2020. Bu çalışmada voleybol oyuncularında smaç servis hızı ile izokinetik kas kuvveti arasındaki ilişkiyi göstermek, smaç servis kullanan ve kullanmayan sporcuların izokinetik kas kuvvetleri arasındaki farkı belirlemek ve radar ile smaç servis hızı ölçümünün omuz kas kuvvetini değerlendirmedeki geçerliliği ve güvenilirliği belirlemek amaçlandı. Çalışmaya Efeler Liginde forma giyen yaşları 18-37 yıl arasında olan 28 voleybol oyuncusu (yaş:26,54±5,8 yıl; Vücut Kütle İndeksi:22,87±1,6 kg/m2) dahil edildi. Tüm sporcuların omuz iç ve dış rotator konsantrik kas kuvveti Isomed 2000 izokinetik cihazı ile 60°/sn ve 300°/sn hızlarda değerlendirildi. Sporculardan oyun sırasında tercih ettiği servis şekli göz önünde bulundurulmaksızın, smaç servis atmaları istendi ve ilk 3, 5 ve 10 başarılı servisin hızları kaydedildi. Smaç servis hızı ölçümleri radar cihazı ile yapıldı. Servis hızı ortalamaları ile omuz kas kuvveti arasındaki ilişki Spearman korelasyon testi ile analiz edildi. Radar ile smaç servis hızı ölçümünün güvenilirliği ICC (Intraclass correlation coefficient) yöntemi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Akay, B., Assesment of the Relationship Between Shoulder Muscle Strength and Jump Spin Serve Velocity in Professional Male Volleyball Players, Hacettepe University Gradute School of Health Sciences Sports Physiotherapy Program Master of Science Thesis, Ankara, 2020. The aim of this study was to determine the difference between isokinetic muscle strength of athletes using and not using the jump spin serve, to investigate the relationship between jump spin serve and shoulder strength and to determine the validity and reliability of jump spin service velocity measurement using radar to determine shoulder muscle strength. 28 volleyball players (age: 26.54 ± 5.8 years, BMI: 22.87 ± 1.6 kg/m2) aged between 18-37, who played in the Efeler League were included in the study. The shoulder internal and external rotator concentric muscle strength of all athletes was evaluated with the Isomed 2000 isokinetic device at 60°/sec and 300°/sec. Regardless of the type of service preferred by the athletes during the game, jump spin serve was requested and the speeds of the 3rd, 5th and 10th successful services were recorded. Jump spin serve velocity measurements were made with radar. The relationship between jump spin serve velocity averages and shoulder muscle strength was analyzed with the Spearman correlation test. Reliability of jump spin serve velocity measurement using radar was determined by the ICC (Intraclass correlation coefficient) method.