Hatay ilinde birinci basmağa başvuran 65 yaş ve üstü bireylerde deprem sonrası, depresyon durumu ve uyku kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of post-earthquake depression and sleepquality in individuals aged 65 and over presenting toprimary care in Hatay province
  1. Tez No: 945330
  2. Yazar: YUSUF GÜNGÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN YENGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışma, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında Hatay ilinde birinci basamağa başvuran 65 yaş ve üzeri bireylerde depresyon durumunu ve uyku kalitesini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki bu çalışma, Hatay ilinde bulunan belirli Aile Sağlığı Merkezlerinde, gönüllülük esasına göre yürütülmüştür. Veriler; sosyo-demografik anket, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Geriatrik Depresyon Skalası-Kısa Form (GDS-15) ile toplanmıştır. Çalışma 395 kişi ile tamamlanmıştır. Bulgular: Katılımcıların hepsi depremzede olup yaş ortalaması 70,5 ± 5,39 ve %64,1'i erkek idi. Depresyon oranı %41,5, kötü uyku kalitesi oranı ise %48,3 olarak bulundu. Kadınlarda(p=0,033), bekâr veya dul olanlarda(p=0,001), çocuk sahibi olmayanlarda(p=0,021), geliri giderinden az olanlarda(p=0,001) ve alkol kullananlarda(p=0,032) depresyon oranı anlamlı şekilde daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the depression status and sleep quality among individuals aged 65 years and older who presented to primary care centers in Hatay province following the earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023. Method: This cross-sectional and descriptive study was conducted on a voluntary basis at selected Family Health Centers in Hatay province. Data were collected using a socio-demographic questionnaire, the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and the Geriatric Depression Scale - Short Form (GDS-15). The study was completed with a total of 395 participants. Results: All participants were earthquake survivors, with a mean age of 70.5 ± 5.39 years, and 64.1% were male. The prevalence of depression was identified as 41.5%, while 48.3% of participants were found to have poor sleep quality. Depression was significantly more prevalent among females(p=0.033), individuals who were single or widowed(p=0.001), those without children(p=0.021), participants whose income was lower than their expenditures(p=0.001), and those who consumed alcohol(p=0.032).