Antalya ili Serik ve Aksu ilçesindeki üreticilerin sosyo ekonomik durumu
Socio-economic status of tomato producers in Serik and Aksu districh of Antalya
  1. Tez No: 641132
  2. Yazar: YUSUF KÜRŞAD AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE SİBEL GÜLSE BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Dünyada domates üretimi 177 milyon ton'dur. Türkiye dünya domates üretiminde 4. sırada ve % 7.2'lik paya sahiptir. Bu durum Türkiye'nin domates üretiminde dünyada söz sahibi olduğunun ve dış ticaretinde geliştirilebilecek potansiyeli olduğunu göstermektedir. 2016 yılında Türkiye domates ekim alanlarında %11,1'lik paya sahip olan Antalya 201 bin da ile birinci sırada yer almıştır. Bu çalışmada, Antalya yöresi Serik ve Aksu İlçesinde bulunan domates üreticileri ile birebir görüşme yöntemiyle anketler yapılmıştır. Oransal örnekleme yöntemiyle belirlenen 67 üretici ile görüşülmüş ve sonuçlar tablolar halinde verilmiştir. Domates üretimi yapan üreticilerinin genel durumuna bakıldığında aile birey sayılarından ağırlık olarak en az iki kişinin üretime katıldığı gözlenmiştir. Üreticilerin domates çeşidini seçerken genelde dekar verimini baz aldığı gözlemlenmektedir. Fakat ortalama verimin en yüksek olduğu tek sezon domates yetiştiriciliğine yeteri kadar önem vermemektedirler. Üreticilerin domates üretiminde kullanacakları gübre ve ilaçları belirlerken genel olarak zirai ilaç bayilerinin yönlendirilmesini dikkate aldıkları bu durumda kamu kuruluşları, üretici birliklerinin ve kooperatiflerin yeterli yönlendirmeyi yapamadığı gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
Tomato production in the world is about 177 million tons. Turkey has a share in the world production of tomatoes 7.2%. This situation shows that there is potential for improvement in Turkey's tomatoes that have a say in the world in production and foreign trade. In 2016, with 11.1% share in Turkey Antalya 201 thousand in the tomato planting area has took the first place. In this study, one - to - one interviews were conducted with tomato producers in Serik and Aksu districts of Antalya region. 67 producers were interviewed with the proportional sampling method and the results were given in tapes. When the general status of tomato producers is considered, it is observed that at least two people are involved in the production in terms of the number of family members. It is observed that the producers are generally based on the yield per decare when choosing the tomato variety. It was observed that public institutions, producers' unions and cooperatives could not make adequate guidance in this case where the producers generally take into consideration the guidance of pesticide dealers in determining the fertilizers and drugs to be used in tomato production.