Mısır yetiştiriciliğinde herbisit ve alev uygulamalarının yabancı ot kontrolü ve kültür bitkisi performansına etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of herbicide and flame applications on weed control and maize performance
  1. Tez No: 782879
  2. Yazar: AYŞE SİNEM DOĞRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN EMRE KİTİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Mısır (Zea mays L.) gerek dünyada gerekse ülkemizde yetiştirilen en önemli kültür bitkilerinden biridir ve mısır yetiştiriciliğini sınırlayan en önemli etmenlerden biri yabancı otlardır. Bu sorunu dikkate alarak yürütülen bu çalışmada Antalya ili mısır ekiliş alanlarında yabancı otların popülasyon durumları, kimyasal mücadele ve buna alternatif olan alevleme yöntemlerine yönelik çalışma 2020 yılı Nisan-Eylül ayları içerisinde survey ve iki farklı lokasyonda tarla denemeleri olmak üzere yürütülmüştür. Survey çalışmaları, bölgede mısır yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı Manavgat, Serik ve Aksu ilçelerinde toplam 46 tarlada gerçekleştirilmiştir. Yapılan gözlem sonucu 14 familyaya ait 26 yabancı ot türü saptanmıştır. Bunlar içerisinde topalak (Cyperus rotundus L.), semizotu (Portulaca oleraceae L.) kanyaş (Sorghum halepense (L.) Pers.) darıcan (Echinochloa crus-galli (L.) P. Beauv.), ve pembe sarmaşık (Ipomoea triloba L.) öne çıkan türler olmuştur. Tarla denemeleri Antalya ilinin Serik ilçesinde Burmahancı ve Belkıs mahallelerinde olmak üzere iki farklı lokasyonda kurulmuştur. Uygulamada çıkış öncesi herbisitler olarak S- Metolachor + Terbuthylazine (MT), S-Metolachlor+ Terbuthylazine+ Mesotrione (MTM) aktifleri ile çıkış sonrası Mesotrione+ Nicosulfuron (MN), Dicamba + Nicosulfuron (DN) aktifleri kullanılmıştır. Alevleme uygulamaları ise 1 ve 2 tekrar olmak üzere uygulanmıştır. Kontrol parsellerinde herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Elde edilen sonuçlara göre; herbisit ve alev uygulamalarının yabancı otları baskıladığı ve bu etkinin verime de olumlu şekilde etki ettiği gözlemlenmiştir. Her iki lokasyonda alev uygulamaları ve herbisitler içinde S- Metolachor + Terbuthylazine (MT) ve S-Metolachlor+ Terbuthylazine+ Mesotrione (MTM) uygulamalarının yabancı ot kontrolü açısından daha başarılı sonuç verdiği tespit edilmiştir. En yüksek verim ise alevleme uygulamalarından elde edildiği ve herbisit uygulamalarının da küçük farklarla bunu takip ettiği saptanmıştır. Belkıs lokasyonunda en iyi uygulamanın Alev-2 uygulaması olduğu ve kontrole göre verimi %26 artırdığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak mısır yetiştiriciliğinde alevlemenin yabancı ot kontrolünde kimyasal mücadeleye alternatif olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Maize (Zea mays L.) is one of the most important plants grown globally and in our country. Weeds are the major limiting factors of maize cultivated fields. Considering this problem, this study was carried out on the population status of weeds, chemical control, and alternative control (flaming) methods in the corn cultivation areas of Antalya province, from April-to September 2020, research was conducted as survey and field trails in two different locations. The survey study was conducted in 46 fields in the Manavgat, Serik, and Aksu districts, where corn cultivation is intense in the region. As a result of the observation, 26 weed species belonging to 14 families were determined. These include nutsedge (Cyperus rotundus L.), purslane (Portulaca oleraceae L.), Johnsongrass (Sorghum halepense (L.) Pers.), cockspur (Echinochloa crus-galli (L.) P. Beauv.), and pink ivy (Ipomoea triloba). L.) were the prominent species. Field trials were carried out in two locations including Belkis and Burmahancı towns of Serik district in Antalya province. In the application, pre-emergence S- Metolachor + Terbuthylazine (MT), S-Metolachlor + Terbuthylazine + Mesotrione (MTM) actives and post-emergence Mesotrione + Nicosulfuron (MN), Dicamba + Nicosulfuron (DN) actives were used as pre-emergence herbicides. The flaming application was applied as one and two repetitions. No application was applied in the control. The result of the study revealed that herbicide and flaming application had significantly suppressed weeds. It could be concluded that this application had a positive impact on yield. It was determined that flame applications and S-Metolachor + Terbuthylazine (MT) and S-Metolachlor + Terbuthylazine + Mesotrione (MTM) applications among herbicides in both locations provided more effective results in terms of weed control. The highest efficiency was obtained from the result of the flaming application and the herbicide application followed by a small difference. It has been observed that the best application in Belkıs location is the Flame-2 application, increasing the efficiency by 26% compared to the control. As the result, it was concluded that flaming application could be an alternative to chemical control in terms of weed management in corn fields.