Effects of maternal metabolic disorders on offspring antimicrobial peptides expression: Change in antimicrobial defense system
Annenin metabolik hastalıklarının yavru antimikrobiyal peptitlerin ifadesine etkisi: Antimikrobiyal savunma sistemindeki değişiklikler
  1. Tez No: 641191
  2. Yazar: HİKMET TANER TEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN YANIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Allergy and Immunology, Endocrinology and Metabolic Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Doğum tüm canlı organizmalar için travmatik ve stresli bir olaydır. Yeni doğan yavru, mikroplarla dolu dünyayla tanışır ve yeni dış çevreye uyum sağlamak zorundadır. Tüm gelişim dönemleri ve yetişkinlik aşamasında, dengeli mikrobiyota yavruların sağlığı için çok önemlidir. Antimikrobiyal peptidler (AMP) mikrobiyom yerleşmesinin yanı sıra bu bölgeye yerleşebilecek bakterilere karar vererek bakteri topluluğunun organizasyonu üzerinde etkileri vardır. Bu tezde, maternal metabolik bozuklukların; yavru bağırsak hücreleri tarafından ifade edilen müsin ve gastrointestinal sistem (GIS) probiyotik bileşimi için önemli olan AMP ekspresyonu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Tüm genom mikrodizi analizi kullanılarak AMP ekspresyonlarında değişiklikler saptanmıştır ve seçilen belli genlerin ifadeleri RT-PCR ile doğrulanmıştır. Ayrıca bu bölgelerde belirli probiyotik bakteri türleri popülasyonlarında gerçekleşen değişimler belirlenmiştir. Sonuçlarımız, maternal metabolik bozukluklarla beraber mukozal immünolojide gerçekleşen değişikliklerin yavru gelişim sırasında yerleşmesi beklenen mikrobiyomu nasıl etkileyebileceğini yansıtabilir. Son olarak, bağırsak hücrelerinin sıkı bağ proteinlerinin analizi sonucunda azalan sıkı bağ proteinleri patojenik bakteriyel translokasyonlarına neden olarak gelecekte yavru için kronik inflamasyon ve obezite oluşturabilme potansiyelini taşıyabilir.
Özet (Çeviri)
Birth is a traumatic and stressful event for all living organisms. Neonate meets a world full of microbes and has to adapt the new external environment. Throughout all developmental periods and adulthood stages, balanced microbiota crucial for the health of offspring. Antimicrobial peptides (AMP) have enormous impacts on the establishment of the microbiome and determining the specific composition of the bacterial community as well as its spatial organization. This thesis investigated the effects of maternal metabolic disorders on antimicrobial protein (AMP) expression, which is crucial for establishment of gastrointestinal system (GIS) probiotic composition and mucin expression on offspring intestinal cells. As Using whole-genome microarray analysis, changes in AMP expressions were detected and also ceratin gene expressions were validated by RT-PCR. Besides, changes in probiotic bacterial species populations were determined in those regions. Our results might reflect how maternal metabolic disorders fluctuate offspring mainly mucosal immunology parameters for the future microbiome establishment. Finally, tight junction proteins of intestinal cells were investigated to understand the pathogenic bacterial translocations that might be essential for chronic inflammation and obesity tendency of offspring.