Şekil hafızalı NiTiHf alaşım malzemesinin talaşlı işlenmesinde soğutucu ve yağlayıcıların işleme performansı ve yüzey bütünlüğüne etkisinin incelenmesi
Investigation the effect of coolant and lubricating on machining performance and surface integrity of NiTiHf shape memory alloy
  1. Tez No: 641202
  2. Yazar: EMRE TAŞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Şekil hafızalı alaşımlar işlenmesi zor malzemeler sınıfındadır. Bu dezavantaj malzemenin talaşlı imalatı esnasında kesici takımların aşınmasına, yüksek kesme kuvvetlerine ve kötü yüzey kalitesine sebep olmaktadır. Bu çalışmada şekil hafızalı alaşımların işlenmesinde soğutucu ve yağlayıcıların etkisi işleme performansı açısından incelenmiştir. Talaşlı imalat deneyleri kuru, MQL, MQL+CO2, kesme sıvısı ve LN2 koşulları altında yapılmıştır. Deneyler sonucunda kesici takımların aşınma miktarları, kesme kuvvetleri ve kesme sıcaklıkları incelenmiştir. Çalışma kapsamında işlenmiş malzemelerin yüzey bütünlüğü özellikleride kapsamlı olarak incelenmiştir. İşlenen numunelerin yüzey pürüzlülüğü, yüzey altı sertliği, mikroyapısı, XRD analizi ve DSC analizleri yapılmıştır. Farklı işleme parametrelerinde işlenen numunelerin aşınma dayanımlarını incelemek için lineer aşınma testleri yapılmış. Çalışma kapsamında NiTiHf şekil hafızalı alaşım malzemesinin talaşlı imalat simülasyonları da yapılmıştır. Simülasyon çalışmaları için malzemenin hassasiyet analizleri yapılmış ve simülasyonlar bu değerlere göre yapılmıştır. Simülasyonlar sonucunda deneysel veriler ile kıyaslama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Shape memory alloys are in the class of materials that are difficult to process. This disadvantage causes wear of cutting tools, high cutting forces and poor surface quality during the machining of the material. In this study, the effect of coolants and lubricants in the processing of shape memory alloys was investigated in terms of machining performance. Machining experiments were performed under dry, MQL, MQL + CO2, coolant and LN2 conditions. At the end of the experiments, the wear, cutting force and cutting temperatures of the cutting tools were examined. Within the scope of the study, the surface integrity properties of the machined materials were also examined extensively. Surface roughness, sub-surface hardness, microstructure, XRD analysis and DSC analysis of the machined samples were made. Linear abrasion tests were conducted to examine the abrasion resistance of the samples machined in different processing parameters. Machining simulations of NiTiHf shape memory alloy material were also made within the scope of the study. For simulation studies, sensitivity analysis of the material was made and simulations were made according to these values. As a result of the simulations, a comparison was made with the experimental data.