Kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi sırasında müzik terapinin hastanın ağrı ve memnuniyet düzeyine etkisi
The effect of music therapy on pain and satisfaction level during bone marrow aspiration and biopsy
- Tez No: 641201
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi sırasında müzik terapinin hastanın ağrı ve memnuniyet düzeyine etkisini belirlemek amacıyla planlandı. Çalışmaya, Uludağ Üniversite Hastanesi Hematoloji Polikliniğinde, 18 yaş ve üzeri, ilk defa kemik iliği aspirasyon ve biyopsi işlemi yapılan hastalar dâhil edildi. Araştırma girişim grubunda 39, kontrol grubunda 41 hasta ile gerçekleştirildi. Girişim grubuna işlem sırasında müzik dinletildi. Kontrol grubuna rutin poliklinik uygulamaları dışında müdahale edilmedi. Araştırmanın verileri, İşlem Öncesi Hasta Bilgi Formu, İşlem Sonrası Hasta Bilgi Formu ve Hekim Değerlendirme Formu ile toplandı. Verilerin istatistiksel analizleri, SPSS Versiyon 21.0 ile yapıldı ve p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the effect of music therapy on pain and satisfaction during bone marrow aspiration and biopsy. The study included patients who were aged 18 years and older who underwent bone marrow aspiration and biopsy for the first time in the Hematology Outpatient Clinic of Uludağ University Hospital. The experimental group was played music during the procedure. The control group was not intervened except for routine polyclinic applications. The data of the study were collected with the Pre-Procedure Patient Information Form, the Post-Procedure Patient Information Form and the Physician Evaluation Form. SPSS Version 21.0 was used for statistical analysis of the data, and p0.05).