A one dimensional slot mode photonic crystal nanobeam cavity design for optical bio-sensing applications
Optik biyo-tespit uygulamaları amacıyla tasarlanmış tek boyutlu yarık modlu fotonik kristal kavite
  1. Tez No: 641203
  2. Yazar: MERTCAN ERDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, dönüştürücü eleman olarak tek boyutlu yarık modlu fotonik kristal kaviteleri kullanan kırıcılık indisi dayanaklı bir optik biyosensör sunduk. Yarık modlu tek boyutlu fotonik kristal kavitelerin ışığı düşük indisli bölgelerde çok küçük alanlara güçlü bir şekilde sıkıştırabilmelerinden kaynaklanan optik biyo-tespit uygulamalarına olan elverişliliklerinden faydalandık. Tasarım için gerekli teoriyi tanımladık ve cihaz performansını karakterize etmek için gerekli olan nümerik analizleri paylaştık. Ayrıca, bu tezde, rezonant kavitenin kalite faktörünü ve hassasiyetini birlikte artırabilen, optomekanik geri besleme döngüsüne dayanan performans geliştirici bir yöntem önerdik. Geliştirici mekanizma hedef analit ortama nüfuz ettiğinde tetiklenir ve kavite içerisinde üretilen enine optik gradyan kuvvetlerden faydalanarak kavite yarık genişliğini değiştirir. Optomekanik geri besleme döngüsü sayesinde, kalite faktörü ve hassasiyet arasındaki ödünleşim saf dışı bırakılabilir ve toplam başarı katsayısı artırılabilir. Tez boyunca, geliştirme yönteminin çalışma mekanizmasını, geliştirme düzeyini belirlemek için gerekli olan nümerik analizlerlerle birlikte gösterdik. Optomekanik performans geliştirme yöntemimiz kaviteyi etkilemeyecek bir şekilde herhangi bir rezonant yapıya eklenebilir ve bu özelliği sayesinde diğer çeşitli sensör yapılarına uygulanma potansiyelini içinde barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we presented a refractive index based optical bio-sensor, utilizing a slot mode one dimensional photonic crystal cavity as a transducing element. We benefited from the suitability of slotted one dimensional photonic crystal cavities for optical bio-sensing applications, owing to their capability of confining the light strongly in the low dielectric media. We described the theory behind the design, and also provided numerical analyses, characterizing the device performance. We also demonstrated a performance enhancement method, relying on an optomechanical feedback loop, which can enhance both the quality factor and the sensitivity of the resonant cavity. The enhancement mechanism is triggered when the target analyte enters the background medium and modifies the cavity slot width, by benefiting from the optical transverse gradient forces inside the cavity.By the help of the optomechanical feedback loop, the intrinsic trade-off between the performance factors can be eliminated, resulting in an improved figure of merit. In the thesis, we demonstrated the operation principle of the enhancement method, together with the numerical calculations necessary for the investigation of the level of enhancement. Our optomechanical feedback loop can be appended to any resonant structure without any modification, proposing a strong potential for our enhancement method to be utilized in other refractive index based optical bio-sensing schemes.