Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanan propolis ekstraktlarının küf etmenlerine karşı etkinliğinin belirlenmesi
Evaluation of effectiveness of propolis extracts, collected from different regions of turkey, against mold agents
- Tez No: 641207
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET YÜKSEK LISANS TEZI TÜRKİYE'NİN FARKLI BÖLGELERİNDEN TOPLANAN PROPOLİS EKSTRAKTLARININ KÜF ETMENLERİNE KARŞI ETKİNLİĞİNİN BELİRLENMESİ ÇIĞDEM ÖZYIĞIT TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Bitki koruma (TEZ DANIŞMANI:PROF. DR. YUSUF YANAR) Yapılan bu çalışmada; Türkiye'nin yedi farklı bölgesinden toplanan (Adıyaman, Antalya, Eskişehir, Erzincan, İzmir, Tekirdağ, Tokat) propolis ethanol ekstraklarının (PEE) işlenmiş gıdalarda önemli bir problem olan küf etmenlerinden Aspergillus flavus, A. niger, A. oryzae ve Penicillium digitatum'un spor çimlenmesi ve misel gelişimi üzerine etkileri in-vitro ve in-vivo koşullarda test edilmiştir. In-vitro testlerde, Patates Dekstroz Agar (PDA) besi yerinde 6 farklı dozda (%0,5, 1, 2, 3, 4 ve 5) uygulanan PEE'nin küf etmenlerinin misel gelişimi ve spor çimlenmesi üzerine engelleyici etkisi belirlenmiştir. In-vivo testlerde ise; Fonksiyonel Gıda Katkı Maddesi olarak (FGKM) salça, meyve suyu ve reçel ürünlerine PEE'nin yukarıda belirtilen dozları eklenmiştir. Tüm uygulamalar 3 tekerrürlü olarak yürütülmüş olup, tüm aşamalarda (+) kontrol olarak NaC6H5CO2, (-) kontrol olarak ise PEE eklenmemiş enfekteli ürünler kullanılmıştır. Yapılan bu çalışma sonuçlarına göre; in-vitro koşullarda PEE'nin küf etmenlerinin misel gelişimi üzerine etkileri; en yüksek misel gelişim engelleme oranı %80 ile A. flavus için Eskişehir PEE, %89 ile A. niger için Tokat PEE ve %81 ile Antalya PEE'nin %5'lik dozunda belirlenmiştir. A. oryzae'nın miselyum gelişimini en yüksek dozda İzmir, Tokat ve Antalya PEE'ları sırasıyla %81, %82 ve %86 oranında engellerken; P. digitatum için tüm illerde %0,05'lik dozda dahi %70 üzerinde PEE'nin misel gelişimini engellediği tespit edilmiştir. İn-vivo koşullarda yapılan çalışmalarda; işlenmiş gıdalara uygulanan PEE'nin etkisine bakıldığında A. niger, A. oryzae ve P. digitatum üzerinde salçada %2 PEE dozundan itibaren engelleme oranı %100, A. flavus için ise %3 PEE dozundan itibaren bu oran %100 olmuştur. A. niger, A. oryzae ve P. digitatum üzerinde reçelde %4 PEE dozundan itibaren engelleme oranı %100, A. flavus için ise %3 PEE dozundan itibaren bu oran %100 olarak belirlenmiştir. Diğer taraftan 6 meyve suyunda %5 PEE dozunda A. flavus, A. niger, A. oryzae ve P. digitatum üzerinde engelleme oranı %100 olarak tespit edilmiştir. Diğer dozlarda ise oranlar değişiklik göstermektedir. PEE'nin küf etmenlerinin spor çimlenmesi üzerine olan etkisine baktığımızda; A. flavus için PEE'nin %5'lik dozu; A. niger için PEE'nin %3, %4 ve %5'lik dozları; A. oryzae ve P. digitatum için PEE'nin %4 ve %5'lik dozlarında spor çimlenme oranları kontrole göre önemli düzeyde düşük olmuştur. Sonuç olarak PEE'nin hem patojenler üzerinde antimikrobiyal ve biyopestisit olarak kullanılma potansiyeline sahip olduğu hem de gıdalarda FGKM olarak kullanılacabileceği tespit edilmiştir. 2020, 78 SAYFA ANAHTAR KELİMELER: Propolis, Aspergillus flavus, Aspergillus niger, Aspergillus oryzae, Penicillium digitatum, Fonksiyonel Gıda Katkı Maddesi, antimikrobiyal.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS TITLE OF THE THESIS EVALUATION OF EFFECTIVENESS OF PROPOLIS ETHANOL EXTRACTS, COLLECTED FROM DIFFERENT REGIONS OF TURKEY, AGAINST MOLD AGENTS TOKAT GAZIOSMANPASA UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF PLANT PROTECTION (SUPERVISOR:) PROF. DR. YUSUF YANAR In present study; Antifungal activities of propolis ethanol extracts (PEE), collected from 7 different regions (Adıyaman, Antalya, Eskişehir, Erzincan, Istanbul, Tekirdağ, Tokat) of Turkey, were tested against mold agents (Aspergillus flavus, A. niger, A. oryzae and Penicillium digitatum) which are the major problems in processed foods. Their effects on spore germination and mycellial growth of these molds were evaluated in in-vitro and in-vivo conditions. In in vitro tests, the inhibitory effect of PEE, which was applied in 6 different doses (0.5, 1, 2, 3, 4 and 5%) in Potato Dextrose Agar (PDA) media, on the mycelial growth and spore germination of the mold was determined. In in-vivo tests; As a Functional Food Additive (FGKM), the above doses of PEE have been added to tomato paste, fruit juice and jam. All the experiments were carried out with 3 replications and NaC6H5CO2 was used as a positive control, and PDA medium without PEE were used as a (-) control. According to the results of present study; the effects of PEE on mycelial growth of mold agents in in-vitro conditions; The highest mycelial growth inhibition rate (80%) was determined at 5% concentration with Eskişehir PEE for A. flavus, 89% Tokat PEE and 81% Antalya PEE for A. niger. Mycelial growth inhibition rates of İzmir, Tokat and Antalya PEEs at the highest concentration were 81%, 82% and 86% on A. oryzae respectively. For P. digitatum, it was determined that PEE inhibited mycelial growth over 70% in all provinces even at 0.05% concentratin. In studies conducted in in-vivo conditions; Considering the effect of PEE applied to processed foods; The rate of inhibition on A. niger, A. oryzae and P. digitatum was 100% at 2% concentration and 100% on A. flavus at 3% PEE concentration. The inhibition rates for A. niger, A.oryzae and P. digitatum was determined as 8 100% from the 4% PEE dose in jam, and 100% for the A. flavus at 3% PEE concentration. On the other hand, at 5% PEE concentration growth inhibition rate of A. flavus, A. niger, A.oryzae and P. digitatum was 100% on fruit juise. In other concentrations, inhibition rates vary. When we look at the effect of PEE on spore germination; inhibion rate of PEE on A. flavus at 5% concentration, on A. niger at 3%, 4% and 5% concentrations on A oryzae and P. digitatum at 4% and 5% concentrations were significantly lower than negative control. As a result, it was determined that PEE has the potential to be used as an antimicrobial and biopesticide on pathogens and it can be used as FGKM in foods. 2020, 78 PAGE KEYWORDS: Propolis, Aspergillus flavus, Aspergillus niger, Aspergillus oryzae, Penicillium digitatum, Functional Food Additive, antimicrobial.