Etiyopya'nın sığır, koyun ve keçilerinde prion'un araştırılması: Prion hastalıklarının epidemiyolojik incelenmesi ve prion protein kodlayan genin (PRNP) genetik analizi
Investigating Prion in Cattle, Sheep and Goat of Ethiopia: Epidemiologic survey of prion diseases and Genetic analysis of prion protein coding gene (PRNP)
- Tez No: 641209
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, Prion hastalıklarının epidemiyolojik araştırması ve Etiyopya yerli sığır, koyun ve keçilerinde prion protein kodlayan genin (PRNP) genetik analizi ele alınmıştır. Yerli Etiyopya çiftlik hayvanlarının prion ve prion benzeri hastalık durumlarını araştırmak için yarı yapılandırılmış bir anket kullanılarak tanımlayıcı bir çalışma yapılmıştır. Çalışmada bu amaçla 55 çiftçi ve 6 kişiden sağlık uzmanlarıyla görüşmeler yapıldı. Çalışma sonucunda elde edilen rapor, scrapie'nin çalışma alanında hiçbir zaman sağlık yükü oluşturmadığını gösterdi. Sığır PRNP genotiplenmesi sonucunda 12/23deletion alelleri, her iki lokustaki incelenen tüm sığır ırklarında baskın bulunmuştur. Etiyopya yerli koyun ırkları PRNP geninde yeni varyantlar tanımlanmıştır. İncelenen koyun ırklarında ne ARR / ARR ne de VRQ / VRQ genotipleri tespit edilmiştir. Yerli Etiyopya keçi PRNP'nin ilk oktapeptit tekrarı ve küresel alanda dört sessiz yeni olmayan varyant tanımlanmıştır. Mevcut çalışma popülasyonu BSE, klasik scrapie'ye daha az dirençli ve atipik scrapie ile ilişkili genotiplere daha az yatkındır. Etiyopya'nın yerli sığır, koyun ve keçi ırklarında da genetik çeşitlilik tespit edildi. Bu çalışma, koruma, melezleme, ve TSE'ye karşı önleyici tedbirlerin alınmasında yardımcı olabilecek seçici yetiştirme stratejileri sırasında dikkate alınabilecek değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, prion disease Epidemiologic survey of prion diseases and Genetic analysis of prion protein coding gene (PRNP) in Ethiopian native cattle, sheep and goat's were addressed. A descriptive study was conducted using a semi-structured questionnaire to investigate prion and prion-like disease status of native Ethiopian farm animal animals. Among the 55 farmers and 6, health extension workers were interviewed. The report showed scrapie was never been health burden in the study are a. The 12/23deletion alleles were predominant in all of the studied cattle breeds at both loci. Novel variants were identified in the Ethiopian indigenous sheep breeds PRNP gene. Neither ARR/ARR nor VRQ/VRQ genotypes were identified in the sheep breeds under study. Four non-silent novel variants harboring in the first octapeptide repeat and globular domain of native Ethiopian goat PRNP were identified. The present study population was less resistant to BSE, classical scrapie and less predisposed to genotype associated atypical scrapie. Genetic diversity was also detected in the native cattle, sheep and goat breeds of Ethiopia. The current study provides valuable information that can be considered during selective breeding strategies during preservation, interbreeding, crossbreeding and be of assistance in taking preventive measures against TSE.