Türkiye'de otomotiv firmalarının firma değerini etkileyen finansal riskler üzerine bir analiz: 2010-2014 dönemi
Financial risks affecting an analysis on firm value of automotive companies in Turkey: 2010-2014 period
- Tez No: 641210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALTAN MASUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Firmalar varlıkları devam ettirirken, bu devamlılığı başarılı, karlı, sürekli ve içinde bulundukları sektörlerde varlıklarını devam ettirmek istemektedir. Firmaların bu istekleri günümüzde firmaların değerlerinin maksimum olmasıdır. Firmanın bu maksimizasyonu bir başarı göstergesidir. Firmalar günümüz dünyasında, karı maksimize, maliyeti minimize etmek yerine, firma değerlerini arttırmak ve firma değerlerini maksimum noktaya getirme hedefini gözetmektedirler. Bu çalışmada, değer ve değerleme tanımları, değerleme yaklaşım ve yöntemleri ile finansal riskler belirlenerek incelenmiştir. Çalışmanın araştırma kısmında da, defter değeri ve net aktif değeri yöntemine göre bulunan firma değerleri, enflasyon, kur ve faiz oranı olarak belirlenen finansal risklerden direk olarak etkilenip etkilenmediği sonucuna varılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
While companies maintain their assets, this continuity is successful, profitable, and wants to continue their existence in the sectors they are in. These demands of firms are the maximum value of firms today. This maximization of the company is an indication of success. In today's world, firms pursue the goal of increasing firm values and maximizing firm values instead of maximizing profit and minimizing costs. In this study, value and valuation definitions, valuation approaches and methods, and financial risks were determined and examined. In the research part of the study, it is aimed to conclude whether the firm values found according to the book value and net asset value method are directly affected by the financial risks determined as inflation, exchange rate and interest rate.