التّربية السّلوكيّة في القرآن الكريم ومنهجها الوقائي في حماية السّلوك الفردي والبعد عن الضّلال
Kur'an'ı Kerim'de davranış eğitimi bireysel davranışın korunması sapkınlıktan uzak kalmakta koruyucu yöntem / Behavioral education in the Holy Qur'an and its preventive approach in protecting individual behavior and avoiding misguidance
  1. Tez No: 723724
  2. Yazar: MAIS ABDO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tezimizin konusu insan davranışı ile ilgili İslami eğitimle ilgilidir. Kur'an'ı Kerim'in eğitim yanını öne çıkarmak amacıyla, yaşadığımız modern gerçeklerin ele alındığı bazı hallerde tümdengelim metodolojisi, analitik metodolojisi ve tanımlayıcı metodolojisi benimsenmiştir. Araştırmamız, davranışları sapkınlıktan koruyan faktörlere dayanan tek yöntem olması itibarını kısmen incelemek suretiyle insan davranışı ile ilgili Kuran'ı Kerim'in yöntemi incelemekte; insan hayatının farklı yanlarını kapsamlı, dengeli ve fıtrata uyumlu bir yaklaşımla ele almaktadır. Öte yandan araştırmamız önleyici tedbirler alarak bireyin psikolojik bağışıklığını oluşturma ve bunun sonucu olarak kendisini sapkınlık ve nefsani afetten koruyan davranışları edinme formüllerini ortaya koymaya çalışmaktadır. Yine araştırmamızda Kuran'ı Kerim'in tedavi eğitiminden önce koruyucu eğitime önem verdiği gözlemlenmiş; insan davranışını korumaya yönelik Kur'an ve peygamber öğretileri üzerinden, İslami eğitim modelinin insan davranışına dair koruyucu yöntemi benimseyen tek model olduğu; böylece birey, aile ve toplumu koruyan en belirgin faktörler değerlendirilerek, bireyin sapkın davranışa düşmeden önce korunmasının sağlandığı; zira korunmanın tedaviden çok daha iyi ve kolay olduğu sonucuna varılmıştır. Yine çalışmamızda, İslam'da eğitim modelinin rabbani (vahye dayalı) oluşunun, bu eğitim modeline en önemlisi“insan fıtratına uygunluk”olmak üzere, diğer eğitim modellerinde bulunmayan birçok özellik ve ayrıcalık kazandırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis touches on the topic of Islamic education for human behavior, and it relies on the deductive and analytical approaches in addition to the descriptive approach in some cases in which contemporary reality is addressed; In order to arrive at highlighting an aspect of the Qur'anic curriculum in education. This research concentrates in dealing with the Qur'anic approach in educating human behavior by studying and researching a part related to the preventive aspect of behavior. By taking preventive measures, it constitutes the psychological barriers of the individual; And the consequences of its presence on behavior that confronts misguidance. The research also revealed the Holy Qur'an's preference for preventive education prior to remedial education, and concluded that the Islamic educational approach is unique in the preventive educational aspect of human behavior through the Quranic and prophetic teachings that fortify human behavior, Which in turn protects the individual from behavioral deviation before it occurs, by the need to take into account the most prominent preventive factors entrusted to the individual, family, and society, as prevention is better and easier than treatment. The research concluded that the behavioral education in Islam being of divine origins bestows upon it many fruits and features that are lacking in other educational curricula, the most important of which is its consistency with human instinct.